loading...

میلیتاری (Military) |مقالات نظامی

اداره خدمات استراتژیک   Office Of Strategic Services       نشان اختصاصی اداره خدمات ویژه       اداره خدمات استراتژیک (OSS) (ا

آخرین ارسال های انجمن
عادل خوجه بازدید : 1627 سه شنبه 06 بهمن 1394 نظرات (0)

اداره خدمات استراتژیک   Office Of Strategic Services

 

 

thumb_Office_of_Strategic_Services_Insig

 

نشان اختصاصی اداره خدمات ویژه

 

 

 

اداره خدمات استراتژیک (OSS) (اخا)  یک سازمان اطلاعاتی امریکایی بود  که در طول جنگ جهانی دوم تشکیل شد.  سازمانی بود که در دوره جنگ جهانی دوم تشکیل شد  و در واقع سلف سازمان  CIA  بود. اداره خدمات استراتژیک بدین منظور تشکیل شده بود تا عملیات های جاسوسی پشت خطوط دشمن را برای شاخه های مختلف ارتش ایالات متحده هماهنگ کند. دیگر کاربردهای این اداره نیز مواردی همچون تبلیغات، براندازی حکومت ها  یا نظام های سیاسی و برنامه های بعد از جنگ می شد.

 

خاستگاه  

 

قبل از تشکیل اداره خدمات استراتژیک ، سازمان اطلاعات امریکا بر روی یک بنیاد موقتی و بدون برنامه قبلی، با  واحد های مختلف اجرایی همچون وزارت امور خارجه، وزارت خزانه داری، نیروی دریایی و وزارت دفاع، اداره می شد. اخا،  هدف، هماهنگی و کنترل کلی نداشت. ارتش امریکا و نیروی دریایی بخش های مجزای رمزگشایی اطلاعات خود را  داشتند: (SIS)  اداره جمع اوری و رمزگشایی سیگنالها و پیام ها مخابراتی دشمن و اداره OP-20-G. FBI نیز مسئول حفظ امنیت داخلی و عملیات های ضد جاسوسی را برعهده داشت.

رئیس جمهور فرانکلین رزولت در مورد کمبودها و ناکارامدی سازمان اطلاعات امریکا نگران بود. به پیشنهاد ویلیام استتیفنسون، مدیر ارشد اداره اطلاعات انگلیس در نیمرکه غربی، رزولت درخواست کرد تا "ویلیام جی دونووان" برنامه ای تدوین کند تا به موجب این برنامه سازمانی اطلاعاتی برپایه  MI6  و "عملیات های اجرایی ویژه" (SOE) در امریکا ایجاد شود. کلنل دوناوان بدین منظور اسنخدام شد تا وضعیت  نظامی جهانی  را ارزیابی کرده تا پیشنهادات لازم را برای نیازمندی های اطلاعاتی امریکا ارائه دهد زیرا امریکا  فاقد یک سازمان اطلاعاتی مرکزی بود. بعد از قبول مسئولیت "ایجاد اداره اطلاعاتی استراتژیک"، در 11 جولای 1941، کلنل دوان به عنوان مسئول هماهنگ کننده اطلاعات، انتخاب و مدیر مرکز جدید که با نام "اداره هماهنگی اطلاعات (COU) نام گرفته بود، شد. از ان به بعد این سازمان با همکاری انگلیس توسعه پیدا کرد: دوناوان مسئولیت هایی داشت اما هیچ قدرت واقعی از خود نداشت زیرا اگر سازمان های اطلاعاتی موجود در امریکا دشمن وی نبودند، نسبت به وی  بسیار مشکوک بودند. بعد از گذشت چندین ماه از حمله به پرل هاربر، بخش عمده اولیه  اخا از انگلیس وارد امریکا شدند. بخش "هماهنگ سازی امنیتی بریتانیا" (BSC) اولین مامورین اخا را در کانادا اموزش داد تا زمانی که ایستگاه های لازم با همکاری  مربیان BSC در خود امریکا ایجاد شد علاوه بر این، این کار اطلاعاتی را از نحوه مدیریت و برنامه ریزی SOE در اختیار افراد قرار داد. انگلیسی ها بلافاصاله قابلیت های رادیویی موج کوتاه  پخش و اجرای برنامه خود را در اروپا، افریقا و نقاط دوردست اسیا گسترش داده و امکانات لازم  را در اختیار مامورین  قرار دادند تا ساخت و ساز لازم در امریکا تکمیل شود.

اخا به دستور نظامی رئیس جمهور رزولت  در 13 جون 1942  تشکیل شد تا اطلاعات استراتژیک مورد نیاز JCS جمع اوری و تحلیل شده و عملیات های ویژه نیز هدایت و رهبری شوند و این امر به دیگر  واحد های اطلاعاتی واگذار نشود. (JCS یک گروه از رهبران یونیفرم پوش در بخش دفاعی امریکا  که به وزارت دفاع، شورای امنیت داخلی، شورای امنیت ملی و رئیس جمهور امریکا در مورد مسائل نظامی مشاوره می دهد. یک نوع اتاق فکر متشکل از رهبران بلند پایه نظامی امریکا که در مورد مسائل مختلف نظامی راهکار ارائه می دهند. مترجم: فکر می کنم باید مطلبی در این باره داشته باشیم.ان شاء الله) در طول جنگ، اخا حقایق و براوردهایی را در اختیار سیاست گذاران امریکا قرار داد اما اخا هرگز اختیار و قدرتی از خود بر فعالیت های دیگر سازمان های اطلاعاتی خارجی نداشت. FBI مسئولیت کارهای اطلاعاتی در حوزه امریکای لاتین را برعهده داشت و ارتش و نیروی دریایی همچنان کار را بر پایه  منابع اطلاعاتی خود به پیش می بردند.

 

 

فعالیت ها

 

 

 

در طی جنگ جهانی دوم، اخا فعالیت ها و ماموریت های چندگانه ای را هدایت کرد همچون: جمع اوری اطلاعات محرمانه  توسط جاسوسان، عملیات های خرابکاری، ایجاد تبلیغات و پروپاگاندای جنگی، برنامه ریزی و هماهنگی گروه های مقاومت ضد نازی در اروپا، فراهم کردن اموزش های لازم برای پارتیزان های ضد  ژاپنی در اسیا و .....مواردی از این دست بود.  در اوج تاثیرات خود در جنگ جهانی دوم، اخا چیزی حدود 24 هزار نفر را به خدمت گرفته بود. 

از 1943 تا 1945، اخا نقشی بسیار اساسی در اموزش سربازان  کومینتانگ (Kuomintang)  در چین و برمه، تجدید قوای کاچین (kachin) و دیگر نیروهای بومی غیر معمول محلی برای خرابکاری و همچنین اموزش نیروهای رسمی ارتش برمه برای نبرد بر علیه ژاپنی ها را  داشت. (کومانتینگ: تا قبل از انتخابات ژانویه 2016، گروه سیاسی حاکم با سابقه در تایوان بود و اکنون گروه اصلی اپوزیسیون تایوان است که در ج ج دوم بر علیه ژاپن می جنگیدند، کاچین: مردم بومی که در تپه های کاچین در شمال برمه و ایالت کاچین اقامت دارند و با قسمت هایی از چین و هند هم مرز هستند). در بین دیگر فعالیت ها و اقدامات، اخا به گروه های مقاوت، ارتش ها -همچون ارتش سرخ مائو در چین، ویت مین در هندوچین و کلا  مناطقی که توسط نیروهای محور در جنگ جهانی دوم  اشغال شده بود-  اموزش داده و تجهیزات مورد نیاز انها را تامین می کرد. افسر اخا "ارشمیدس پاتی" نقشی اساسی در عملیات های اخا در هندوچین داشت و در سال 1945 چندین بار با "هو چی مین" دیدار داشت.

 

 

thumb_Donovan_reviews_OGs.jpg

 

 

ژنرال ویلیام جی دونوان از اعضای گروه عملیاتی در بتسدا، مریلند، قبل از اعظام به چین در 1945  بازدید می کند 

 

یکی از بزرگترین موفقیت های اخا در طول جنگ جهانی دوم نفوذ به المان نازی توسط عوامل نفوذی سازمان خود بود. اخا مسئول اموزش افراد المانی و اتریشی برای عملیات های داخل المان بود. برخی از این افراد شامل اعضای گروه های  کمونیستی  و جامعه شناسی تبعید شده، فعالان حزب کار و زندانیان ضد نازی و پناهندگان یهودی المانی می شدند. اخا مسئول استخدام، تربیت و کنترل یکی از مهمترین جاسوسان جنگ، دیپلمات المانی  "فریتز کولب" بود. ( نام عملیاتی وی "جورج کود" بود، اول به انگلیسی ها رجوع کرد اما زمانی که انها به وی روی خوش نشان ندادند، به امریکایی ها رجوع کرده و امریکایی ها با اغوش باز از او استقبال کردند، تا پایان جنگ وی 1.600 سند را به اخا تحویل داد. بعدها CIA از او با عنوان مهمترین جاسوس جنگ نام برد. "الن دالس" می نویسد:" وی نه تنها بهترین منبع اطلاعاتی ما در المان بلکه بدون شک یکی از بهترین مامورین اطلاعاتی بود که یک سازمان اطلاعاتی تاکنون داشته است." وی اطلاعاتی در مورد پروژه های وی 1، وی 2، جت Me 262، برنامه های ژاپن در جنوب شرق اسیا، لو دادن جاسوس المان "السا بانزا" پیشخدمت سفارت المان در انکارا، براوردهای المان ها از محل عملیات نرماندی در روز دی، را برای امریکایی ها فراهم کرد.)

 

 

 

thumb_Office_of_Strategic_Services_28OSS

 

 

پایگاه ها و ماموریت ها اخا در اسیای شرقی

 

 

 

در 1943، اخا ماموریت هایی را در استانبول برنامه یزی کرد. ترکیه به عنوان یک کشور بی طرف در جنگ، مکانی بود که متفقین و متحدین هر دو شبکه های جاسوسی در ان  داشتند. خطوط راه اهن که اسیای مرکزی را به اروپا وصل می کرد، نزدیکی ترکیه به ایالت های بالکان، این کشور را به تقاطعی برای گرده همایی های اطلاعاتی بدل کرده بود. هدف عملایت اخا در استانبول که "پروژه شبکه ا" (Net1 ) نام گرفته بود، این بود تا  به عملیات های ضد دولتی در امپراتوری های قدیمی عثمانی و اتریش -مجارستان نفوذ کرده و انها را بی اثر کنند.

سرپرست عملیات های اخا در استانبول بانکداری اهل شیکاگو با نام "پکی مکفارلند" بود که پوشش خود را به عنوان بانکدار تحت  برنامه مالی قرضی حفظ کرد. مکفارلند "الفرد اسچواز " را استخدام کرد، مهندس و تاجری  چکسلواکی تبار که به نام  (Dogwood) شهرت پیدا کرد و زنجیره اطلاعاتی  را پایه گذاری کرد.  Dogwood دستیاری شخصی با نام "والتر ارندت" را استخدام کرد که کارمند شرکت WEK استانبول (شرکتی غربی) بود. از طریق اسچواز و ارندت، اخا  توانست تا به گروه های ضد فاشیست اتریشی، مجارستان و المان نفوذ کند. اسچوارتز قادر بود تا دیپلمات های  قاصد  رمانیایی، مجارستانی و سویسی را قانع کرده تا  اطلاعات محرمانه امریکایی را به این مناطق قاچاقی وارد کرده و ارتباطاطی را با گروه های ضد نازی برقرار کرده و با انان همکاری کند. قاصدین و مامورین اطلاعات را به حافظه خود سپرده و گزارشات تحلیلی خود را تولید می کردند: زمانی هم که قادر نبودند اطلاعات را به خاطر بسپارند، انها را بر روی میکروفیلم ها ذخیره کرده و این میکروفیلم ها را در کفش ها و مدادهای تو خالی خود مخفی می کردند. از طریق این پروسه،  اطلاعات مربوط به رژیم نازی به مکفارلند و اخا در استانبول و بعد از ان به واشنگتن می رسید.

درحال که "زنجیره اطلاعاتی  Dogwood " اخا اطلاعات زیادی را تولید می کرد، اعتبار  این اطلاعات توسط سازمان اطلاعاتی انگلیس مورد سوال قرار گرفت. سرانجام در می 1944 با همکاری بین اخا، سازمان اطلاعات انگلیس، قاهره و واشنگتن، تمامی "زنجیره اطلاعاتی Dogwood " غیر قابل اعتماد و خطرناک شناخته شد. تزریق اطلاعات نادرست به اخا بدین منظور انجام گرفت تا منابع متحدین را گمراه کند. زنجیره Dogwood  اسچوارتز که بزرگترین  ابزار گرداوی اطلاعات محرمانه در مناطق اشغالی بود به مدت کوتاهی بعد از این جریان تعطیل شد.

 

thumb_451px-George_Musulin.jpg

 

سروان یکم جورج موسولین، پشت خطوط دشمن در صربستان اشغال شده، به عنوان یک مامور چتنیک (گروهی مقاومت ضد اشغال المان نازی در صربستان، در حین اولین ماموریت خود در 1943)  

 

اخا سیستم کدگذاری و رمزگزاری اطلاعات  شوروی را از افسر پناهنده سیاسی فنلاند در اواخر 1944 خریداری کرد. وزیر امور خارجه "ادوارد استتینیوس" اعتراض کرد که این امر برخلاف توافقی است که بین رئیس جمهور روزولت و شوروی امضا شده بود تا در انتقال اطلاعات رمزی شوروی دخالت نشود.  ژنرال دنووان ممکن است قبل از بازگرداندن اطلاعات در ماه ژانویه از انها کپی تهیه کرده باشد اما ارشیو CIA  و NSA کپی هایی از ان را در دست ندارد.

 

 

ابزار و سلاح های مورد استفاده

 

 

 

عملیات های خرابکاری و جاسوسی اخا نیاز دائمی به تجهیزات تخصصی ویژه را طلب می کرد. بعد از فهم این موضوع، ژنرال دوان از متخصصین، کارگاه های سازمان یافته و ازمایشگاه هایی که بودجه انها تامین می شد، دعوت به همکاری کرد که بعد ها شاخه تحقیق و توسعه (R&D) را پایه گذاری کردند. شیمیدان بوستونی "استنلی پی لول"، اولین رئیس این مرکز شد و دونوان به شوخی وی را پرفسور موریارتی (دانشمند شرور سری شرلوک هلمز) خود خطاب می کرد. در طول سالهای جنگ، بخش تحقیق و توسعه اخا سلاح و تجهیزات متفقین را با شرایط موجود سازگار می کرد و وفق می داد و خط تولید تجهیزات و وسایل جدید جاسوسی خود را راه اندازی کرد، وسایلی همچون: تپانچه های مسلح به صداخفه کن، مسلسل های دستی سبک، نارنجک های "Beano" که در لحظه اثابت به هدف منفجر می شدند، اشکال مختلف مواد منفجره مخفی شده، فیتیله های زمانی تاخیری استون برای مین های دریایی مغناطیسی (limpet mines)، قطب نماهای مخفی شده در دکمه یونیفرم ها، کارت های بازی که نقشه ها را در خود پنهان کرده بود، دوربین 16مم کوداک که به شکل قوطی کبریت طراحی شده بود، قرص های سمی بیمزه (قرص های  L و K( و سیگارهایی پر از سوراخ  با ( tetrahydrocannabinol acetate ،ماده ای گرفته شده از بوته شاهدانه هندی) تا فرد را وادار به پرحرفی غیرقابل کنترل خود کند (تا در این میان اطلاعاتی را لو دهد). علاوه بر این، تجهیزات ارتباطی ابتکاری نیز ساخته شده و توسعه پیداکردند، وسایل ظبط مکالمات، چراغ های چشمک زن الکتریکی برای یافتن محل مامورین، رادیوی قابل حمل "Joan-Eleanor" که ارتباطات امن با هواپیمایی را که قصد فرود یا ارسال محموله داشت را فراهم می کرد. بخش تحقیق و توسعه اخا، کارت های شناسایی جعلی المانی و ژاپنی، انواع پاسپورت ها، کپن های سهمیه و پول های کشورها  را نیز جعل می کرد.

در 28 اگوست 1943، از استنلی لوول خواسته شد تا اخا  را به اعضای نه چندان مهربان  JCF معرفی کرده و توضیحاتی به انها دهد،  زیرا افسران ارشد امریکا نسبت به برنامه های انسوی جمع اوری اطلاعات نظامی اخو  مشکوک بوده و اماده بودند تا اخو را بین ارتش و نیروی دریایی تقسیم کنند. در حالی که استنلی لوول ماموریت و هدف هر بخش و تجهیزات و وسایل مورد استفاده هر یک را توضیح می داد، در حال گزارش و به صورت اتفاقی شیئی ترقه مانند را به درون یک سطل زباله پرتاب کرد که بلافاصاله صدای بلند و کرکننده ای ایجاد کرد. معرفی بخش ها قطع شده و دیگر ادامه پیدا نکرد چون همه افراد پا به فرار گزاشتند.

 

thumb_Beano_grenade.jpg

 

نارنجک T13 و قطب نمای پنهان شده در دکمه، موزه سیا

 

 

همه پروژه ها موفقیا امیز نبودند. برخی ایده ها عجیب بودند همچون تولید مدفوع بز بیماری زا در پروژه Capricious، تا  سیاه زخم را با استفاده از فایل هایی بین سربازان المانی در مراکش شیوع داده تا مانع پیوستن اسپانیا به نیروهای محور شود. دووناوان از پروژه Capricious به خاطر سطح حفاظتی بالای ان با خبر نبود سرانجان المانی ها مراکش را تخلیه کرده و پروژه نیز بی نتیجه ماند. ایده هایی نیز وجود داشت تا استروژن (هورمون جنسی زنانه که باعث بروز صفات زنانه می شود) به غذای هیتلر وارد شود تا وی را از علامت شخصی سیبیل و صدای بم و زیرش که اشنای تمام مردم المان بود، محروم کنند. نقشه مرگ اوری نیز وجود داشت تا کپسولی از گاز خردل را در دسته گل پنهان کرده تا باعث کوری بین ژنرال های المانی در  مقر اصلی فرماندهی المان شود. روی هم رفته، استنلی لووال سخت کار کرد تا زمینه را برای عملیات های خرابکاری اخا در جنگ جهانی دوم هموار کند، و بعد ها نیز چنین گفت:" سیاست من این بود تا هر روشی را که ممکن است به جنگ کمک کند به کار گیرم هرچقدر هم که برخلاف عقیده معمول و نا ازموده باشد."

در 1939 فیزیکدان جوانی به نام "کریستین  جی لمبرستن"، کپسول اکسیژن تنفس زیر اب را توسعه داد و بعد از انکه نیروی دریایی پروژه وی را رد کرد، ان را در استخر هتلی در واشنگتن در 1942  به اخا ارائا داد. اخا نه تنها دستگاه لمبرستن را خرید، بلکه وی را استخدام کرده تا هدایت پروژه را در دست گرفته و تجهیزات غواصی برای سازمان بسازد. وظیفه لمبرستن این بود تا شیوه های اموزش و توسعه ترکیب غواصی مستقل و شناگری را  تحت پروژه (OSG) توسعه دهد و به پیش ببرد. در نهایت افزایش درگیری اخا در نفوذ های ساحلی و خرابکاری های ابی منجر به ایجاد واحد دریایی اخا (OSS M U) شد.

 

 

 

انحلال درون دیگر سازمانها  

 

 

بعد از پیروزی در اروپا در می 1945، اخا قادر بود تا بر عملیات های خود در ژاپن بیش از پیش تمرکز کند. خیلی زود ژاپن تسلیم شد و PTO (ناحیه عملیاتی امریکا در اقیانوس اطلس در طول  جنگ جهانی دوم از اواسط  1942 تا 1945) به پاین رسید.

یک ماه بعد، در بیستم سپتامبر 1945، رئیس جمهور ترومن "فرمان اجرایی" را امضا کرد، که به موجب ان به کار اخا پایان یافت. فرمان وی در اول اکتبر 1945 اجرایی شد. در روزهای بعد از ان، وظایف و کارکردهای اخا بین وزارت امور خارجه و وزارت دفاع تقسیم شد. وزارت امور خارجه شاخه تحقیق و تحلیل اطلاعات اخا را دریافت کرده و نام جدید IRIS (اداره خدمات اطلاعاتی تحقیقاتی اولیه) را به ان داد.

وزارت دفاع، شاخه های سازمان اطلاعات (SI) و ضد خرابکاری (X-2) را در خود جای داد که در واحد خدمات ویژه (SSU) خانه ی جدیدی که برای ان در نظر گرفته شده بود جای گرفت. وزارت دفاع سرتیپ "جان مگرودر" را به عنوان رئیس جدید واحد خدمات ویژه انتخاب کرد. وی سرپرستی انحلال اخا را برعهده گرفت، اما مهمتر از ان، توانست  حفاظت ساختاری  "توانایی های سازمان اطلاعاتی مخفی "  اخا را حفظ کند.

در ژانویه 1946، رئیس جمهور ترومن گروه اطلات مرکزی (CIG) را ایجاد کرد که سراغاز تشکیل سازمان سیا بود. واحد خدمات ویژه (SSU) که اکنون  هسته جمع و جور و کارامد سازمان اطلاعات مخفی بود، در اوایل 1946 به CIG انتقال داده شد و به عنوان اداره عملیات های ویژه (OSO) از نو سازماندهی شد. قانون امنیت ملی 1947، باعث تشکیل اولین سازمان جاسوسی دائمی در دوره صلح امریکا- CIA - شد که بعد ها وظایف OSS را نیز بر عهده گرفت. فرزند خلف و صالح بخش شبه نظامی اخا، "قسمت فعالیت های ویژه" (Special Activities Division) سازمان سیا است.

 

 

تاسیسات

 

 

پارک شاهزاده ویلیام فارست محل کمپ اموزشی بعال  اخا از 1942 تا 1945 بود. منطقه C، منطقه ای به وسعت 24 کیلومتر مربع، منطقه ای بود که برای اموزش ارتباطات به کار می رفت، در حالی که منطقه A برای اموزش برخی از اعضای OG مورد استفاده قرار می گرفت. پارک کوهستانی کاتوکتین، که هم اکنون "کمپ دیوید" در ان واقع شده، محل اموزش B اخا بود. باشگاه کنگره کشور (CCC) در بتسدا، دانشکده ابتدایی اموزش اخا بود.

شاخه لندن اخا، اولین دانشکده خارجی اخا واقع در خیابان گراسونر 70 بود.

تاسیسات "انستیتو تفنگداران دریایی جزیره کاتالینا" در خلیج تویون در جزیره سانتا کاتالینا، واحد های قبلی کمپ اموزشی اخا را شامل می شود.

اداره پارک ملی تحقیقی را در مورد تاسیسات اموزشی پارک ملی اخا توسط پروفسور جان چانبرز از دانشگاه راجرز انجام داد.

در کمپ X نزدیک اوچاوا، اونتاریو کانادا، برنامه اموزشی "حذف و ترور" توسط "عملیات های اجرایی ویژه" بریتانیا توسط افرادی همچون "ویلیام ای فایربرن" و "اریک ای سایکس"  انجام شد. بسیاری از اعضای اخا نیز در این کمپ اموزش دیده بودند.

 

 

 

پرسنل و کارکنان

 

 

نام های تمام کارکنان اخا و اسناد خدمات انان در اخا، توسط ارشیو ملی امریکا در 14 اگوست 2008 منتشر شد. در بین 24.000 نام کارکنان افرادی همچون: "جولیا چایلد"، "رالف بانچ"، "ارتور گولدبرگ"، "سائول کی پادوور"،"ارتور اسکلسینگر"، "بروس ساندلان"، "رنی جویوس" و "جان فورد" وجود داشت. 750.000 صفحه سند در مورد 35.000 فایل کارکنان شامل درخواست نامه افرادی می شد که استخدام نشده بودند و ثبت خدماتی که افراد انجام داده بودند می شد.

 

 

thumb_MoeBergGoudeycard.jpg

 

 

 

مو برگ بازیکن تیم Red Sox بوستون، یک مامور اخا بود

 

 

بازیکن لیگ دسته یک بیسبال، "مو برگ"  در 1943، به خاطر توانایی های وی در زبان های خارجی استخدام شده بود و در  بخش اطلاعات محرمانه به کار گرفته شده بود. وی در ماموریت هایی در حوزه کارائیب، امریکای جنوبی، فرانسه، انگلیس، نروژ، ایتالیا و بالکان شرکت کرده بود. بعد ها، برگ در جریان پروژه فیزیک هسته ای قرار گرفت و به عنوان دانش اموز فیزیک سویسی به  زوریخ سویس فرستاده شد تا در سخنرانی دانشمند هسته ای ارشد المان، "ورنر هیزنبر" شرکت کند. ماموریت وی این بود تا اگر المان در تلاشهایش برای ساخت سلاح هسته ای پیشرفت زیادی کرد، دانشمند مزبور را ترور کند اما وی فهمید که این دانشمند خطری برای متفقین محسوب نمی شود. به  برگ "مدال ازادی ریاست جمهوری" (PMF) اعطا شد اما وی از قبول ان امتنا کرد زیرا وی اجازه نداشت تا انچه را انجام داده بود باز گو کند، امری که به خاطر ان مدال را دریافت می کرد. وی تنها بازیکن لیگ بیسبال است که کارت بیسبال وی در مقر اصلی CIA  جابه جا شده است.

"تارو" و "میتسو یاشیما" دو مخالف سیاسی ژاپنی که به خاطر اعتراض به رژیم امپراطوری در زندان بودند، در زمینه روان شناسی  بر علیه نیروهای امپراتوری، ژاپن برای اخا کار کردند.

 

منبع : http://www.military.ir/forums/topic/29721-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DA%98%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-oss/

برچسب ها اطلاعات , آمریکا ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
وبگاه میلیتاری یکی از جامع ترین وب سایت های حوزه نظامی در ایران می باشد. این وبگاه کار رسمی خود را از شهریور ماه سال 92 آغاز کرد. همواره هدف و تلاش این وبگاه خدمت به حوزه نظامی کشور عزیزمان ایران بوده و وابسته به هیچ جناح و گروه خاصی نیست. از شما دعوت می شود با پیوستن به این وبگاه برای ما دلگرمی بزرگی باشید.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 583
 • کل نظرات : 20
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 137
 • آی پی امروز : 150
 • آی پی دیروز : 322
 • بازدید امروز : 410
 • باردید دیروز : 1,828
 • گوگل امروز : 11
 • گوگل دیروز : 63
 • بازدید هفته : 2,238
 • بازدید ماه : 17,832
 • بازدید سال : 116,534
 • بازدید کلی : 5,059,523