loading...

میلیتاری (Military) |مقالات نظامی

MBT-3000 تانک اصلی میدان نبرد نسل سومیست که هم اکنون در مرحله توسعه برای مشتریان خارجی و ارتش آزادیبخش خلق چین قرار دارد.در راس این برنامه، گروه صنعتی عظیم نورینکو (شرکت صنایع شمالی چین) قرار

آخرین ارسال های انجمن

معرفی MBT-3000 تانک آینده ارتش آزادی بخش خلق

عادل خوجه بازدید : 1718 جمعه 20 آذر 1394 نظرات (0)

MBT-3000 تانک اصلی میدان نبرد نسل سومیست که هم اکنون در مرحله توسعه برای مشتریان خارجی و ارتش آزادیبخش خلق چین قرار دارد.در راس این برنامه، گروه صنعتی عظیم نورینکو (شرکت صنایع شمالی چین) قرار دارد.این تانک جانشین بلافصل MBT-2000 است که هر دو تانک موجودیت خود را مرهون T-72 شوروی در دوران جنگ سرد هستند.MBT-2000 در حال حاضر در خدمت پاکستان (به تعداد 320 دستگاه و با نام الخالد) و بنگلادش (44 دستگاه) در قرار دارد.انتظار میرود طرح نوین MBT-3000 طی چند سال آینده وارد تولید انبوه شود و در حدود سال 2014 پس از آزمونهای اساسی به خدمت ارتش چین درآید. به نظر میرسد MBT-3000 نقطه اوج چند دهه بهسازی اندک سیستم های زرهی است که اصالتا از آن شوروی بوده اند. صنایع نظامی چین بر هدف تبدیل شدن به نهادی مستقل برای تولید تسلیحات بومی به منظور برابری با غرب و رقبای منطقه ای پافشاری مینماید. اصطلاح تانک نسل سوم اصولا مشتمل بر تانکی است که علاوه بر داشتن زره مرکب نوین (معمولا با ترکیبی سری) از سامانه پیشرفته هدایت آتش استفاده میکند. امروزه وجود تانکهای نسل سوم در میدان نبرد امری عادی است و تانکهایی مانند تانک های قدرتمند چلنجر 2 انگلیسی، ام 1 آبرامز امریکایی ، لکلر فرانسوی ، تی 90 روسی و مرکاوا مارک 4 اسراییلی معرف این نسل می باشند. در زمان نگارش این نوشته (2012) که MBT-3000 همچنان در مرحله توسعه قرار دارد، ممکن است برخی مشخصات و ویژگی ها با زمانی که تانک رسما برای تولید انبوه و ورود به خدمت مورد قبول قرار گیرد، متفاوت باشند. چیزی که به عنوان MBT-3000 پیشنهاد شده در صورت تکمیل شدن بر اساس ویژگی های فهرست شده ، بدون شک در آینده نیروی زمینی چین و متحدانش را برابر با همتایان غربی و بالاتر از بسیاری از رقبای همسایه قرار خواهد داد تا چین نفوذ خود در عرصه آسیا- اقیانوسیه را گسترش دهد.


تانک MBT-3000 از طرحی معمول و مشابه تانک های شرقی برخوردار است که در آن بر کاهش ارتفاع تانک و سطح قابل رویت برجک تاکید شده است. پیشرانه این تانک (که اعتقاد بر منشاء اوکراینی آن است) در عقب شاسی قرار گرفته و برجک در وسط و در امتداد سقف شاسی نصب گردیده است. این تانک مشابه سایر تانک های نسل جدید چینی ، کیفیت و کارایی خود را مدیون تانک هایی است که در دهه گذشته با بهره گیری از طراحی تانک های شوروی به صورت بومی توسعه یافته و به ساخت رسیده اند و امروز با کیفیت ترین نمونه از سیستم های آن ها به منظور ساخت کاملا بومی تانکی نسل سومی به کار گرفته شده است.مشابه برخی از تانک های ساخت روسیه/شوروی ، MBT-3000 به توپی از نوع بدون خان در کالیبر 125 میلیمتری مجهز شده که برای دستیابی به حداکثر دقت در هر دو محور عمودی و افقی تثبیت گردیده. توپ بدون خان در سال 1961 بر روی تانک تی 62 نصب شد و به سرعت بر انواع غربی برتری یافت. این برتری از آنجایی بود که این توپ بدون خان انعطاف پذیری بیشتری در شلیک پرتابه های تثبیت شده با کفشک (گلوله های ثاقب انرژی جنبشی) داشت ، پرتابه هایی که در شلیک از توپ های خان دار غربی ، سایش قابل توجهی را به خان توپ وارد میکردند در نتیجه از عمر آن به میزان قابل توجهی کم میشد.لازم به ذکر است که اتحاد جماهیر شوروی از دهه 60 تا امروز در تانک های خود از جمله تانک پیشرفته تی 90 از توپ های بدون خان استفاده کرده است. 


نمای عقبی تانک


تانک MBT-3000 به دنبال بهره گیری از طراحی مشابه تانک های ساخت شوروی/روسیه ، از بارگذاری خودکار از نوع چرخ فلکی برخوردار است که تعداد خدمه را به سه نفر کاهش می دهد که این مسئله امکان کاهش ابعاد برجک و ساخت برجکی کوچکتر صرفا با ظرفیت دو نفر (فرمانده و توپچی) را فراهم میکند که در ابعاد کلی تانک و کاهش سطح رویت آن موثر است. مخزن مهمات سیستم بارگذار این تانک ظرفیت 22 گلوله را دارد که نوع آن ها توسط توپچی یا فرمانده مشخص شده و توسط بارگذار با حداکثر سرعت 8 گلوله بر دقیقه در توپ بارگذاری میشوند. توپ 125 میلیمتری و بارگذار خودکار چینی مورد استفاده در تانک MBT-3000 قابلیت بارگذاری و شلیک مهمات شدیدالانفجار ضد تانک ، مهمات ضد زره انرژی جنبشی و همچنین مهمات شدیدالانفجار معمول را دارند علاوه بر این همچون توپ های طراحی شده توسط شوروی و روسیه ، توپ چینی از قابلیت شلیک موشک های هدایت لیزری ضد تانک نیز برخوردار است.
 

http://up.military.volleyball-forum.ir/view/29510/4.jpg

 

نمای جانبی تانک


همانند هر تانک مدرن دیگری ، MBT 3000 نیز به یک سیستم کنترل آتش دیجیتال پایه مجهز شده است که به تانک این امکان را می دهد که با دقت بالا در حین حرکت ، اهدافی در مسافت 5500 یارد را هدفگیری کند. این تانک علاوه بر دارا بودن سامانه GPS مجهز به سامانه ناوبری اینرسیایی نیز می باشد که جزئی از سیستم کنترل آتش تانک می باشد. سیستم تصویربرداری ترموگرافیک تانک که مخصوص استفاده در شب و در شرایط نامساعد جوی است ، برای هر سه خدمه تانک قابل استفاده می باشد. همچنین یک سیستم اطفاء حریق نیز برای این تانک طراحی شده است که به منظور مقابله با داغ کردن مهمات و هر گونه آتش سوزی عمومی تانک طراحی شده است.


http://up.military.volleyball-forum.ir/view/29511/5.jpg

 

نمایی از جلوی برجک


به منظور حفاظت از تانک و همچنین مقابله با پیاده نظام دشمن ، یک تیربار 7.62 میلیمتری به صورت هم محور با توپ اصلی بر روی برجک و در داخل آن تعبیه شده است. این تیربار برای مقابله با نفرات دشمن در فواصل کوتاه و متوسط کاربرد دارد. یک تیربار 12.7 میلیمتری نیز بر روی دریچه دهلیز فرمانده تانک قرار دارد که به وسیله آن می توان با هواگردهایی که در ارتفاع پست پرواز می کنند ، همچنین با خودروهای زرهی سبک و همچنین با نیروهای پیاده دشمن در فواصل دور درگیر شد. این تیربار قابلیت استفاده از داخل تانک را ندارد. همچنین برای این تانک نارنجک اندازهای دودزا نیز طراحی شده است که از آن به منظور استتار تانک از تسلیحات هدایت لیزری دشمن و همچنین مخفی نگه داشتن تانک از دید تجهیزات کشف دشمن کاربرد دارد. این نارنجک اندازها به صورت ترکیبی بر روی تانک استفاده می شوند. در مجموع 12 لانچر نارنجک انداز در طرفین برجک قرار می گیرند که هشت عدد آنها نارنجک انداز دودزا و چهار عدد دیگر نارنجک اندازهای مجهز به سرجنگی شرپنل (Shrapnel یا همان ترکش شونده شدید) می باشند که از آنها برای درگیر شدن با نیروهای پیاده دشمن در فواصل نزدیک و زمانی که نیروهای دشمن در خط مستقیم آتش تانک قرار نداشته باشند ، استفاده می شود.

 

 

نمایی از سایت توپچی


هنوز هیچ موتوری برای این تانک طراحی نشده است. اما طراحان آن یک موتور (با مدل نامعلوم) مجهز به توربوشارژ (وسیله ای برای مکش بیشتر هوا به داخل موتور و به تبع آن افزایش قدرت و توان موتور) و خنک شونده به وسیله آب با خروجی قدرت 1300 اسب بخار برای این تانک در نظر گرفته اند. به نظر می رسد این موتور ساخت کارخانجات KMDB اوکراین است که پیش از این برای تانک MBT 2000 پاکستان نیز موتور 6TD 2 (موتور نصب شده بر روی تانک های T84 اوکراین) را با قدرت 1200 اسب بخار به تولید رسانده بود. این موتور در قسمت پشت بدنه تانک قرار می گیرد و همچنین در نزدیکی آن نیز یک گیربکس Ch1000B نیز تعبیه می شود. این تانک دارای شش محور دو چرخ است. هر یک از محورها دارای سیستم تعلیق جداگانه است. این موتور می تواند تانک را در جاده های هموار به سرعت 42 مایل بر ساعت و برد عملیاتی 310 مایل برساند. وزن تقریبی فعلی آن نیز حدود 52 تن است.


http://up.military.volleyball-forum.ir/view/29513/7.jpg
 

نمایی از جایگاه فرمانده


هر یک از پرسنل دارای یک دریچه دهلیز هستند که در پوزیشن آنها قرار می گیرد. دو دریچه در بالای برجک و محل استقرار پرسنل در داخل برجک و یک دریچه دیگر در قسمت وسط و جلوی شاسی در محل استقرار راننده قرار می گیرد. بدنه اصلی برجک به صورت زاویه دار با قسمت جلوی آن طراحی شده است که اولین لایه حفاظت بالستیکی زرهی برجک را تشکیل می دهد. زره های واکنشگر (ERA) نیز به صورت مدولار (با قابلیت نصب و جدا کردن آسان) طراحی شده است که می توان بسته به شرایط میدان نبرد بر روی حفاظ های طرفین شنی ها ، بالای شاسی و تمامی قسمت های برجک نصب کرد.

مشخصات کلی :

کشور سازنده : چین
وضعیت کنونی : در حال توسعه
طراح و سازنده : نورینکو
وزن: 52 تن
طول : 10.10 متر
عرض : 3.50 متر
ارتفاع : 2.40 متر
خدمه :3 نفر (فرمانده، راننده، توپچی)
جنگ افزار اصلی: توپ 125 میلی متر بدون خان

ذخیره مهمات : 38 گلوله (22 گلوله در مخزن بارگذار خودکار)
جنگ افزار ثانویه : یک قبضه تیربار هم محور 7.62 میلیمتری ، یک قبضه تیربار 12.7 میلیمتری و چهار عدد نارنجک انداز مجهز به سرجنگی شرپنل

سیستم حفاظت ش م ر : دارد
سیستم دید در شب : دارد
پیشرانه: دیزل موتور توربوشارژ با حداکثر توان 1300 اسب بخار (969 کیلو وات)
نسبت قدرت / وزن :25 اسب بخار / تن
سیستم تعلیق :میله پیچشی

محدوده عملیاتی : 500 کیلومتر (310 مایل)
سرعت : 68 کیلومتر برساعت (42 مایل در ساعت)

 

منبع : http://www.military.ir/forums/topic/24128-mbt-3000-%D8%AA%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B4-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D9%84%D9%82/

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
وبگاه میلیتاری یکی از جامع ترین وب سایت های حوزه نظامی در ایران می باشد. این وبگاه کار رسمی خود را از شهریور ماه سال 92 آغاز کرد. همواره هدف و تلاش این وبگاه خدمت به حوزه نظامی کشور عزیزمان ایران بوده و وابسته به هیچ جناح و گروه خاصی نیست. از شما دعوت می شود با پیوستن به این وبگاه برای ما دلگرمی بزرگی باشید.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 583
 • کل نظرات : 19
 • افراد آنلاین : 7
 • تعداد اعضا : 137
 • آی پی امروز : 432
 • آی پی دیروز : 283
 • بازدید امروز : 754
 • باردید دیروز : 563
 • گوگل امروز : 168
 • گوگل دیروز : 113
 • بازدید هفته : 2,192
 • بازدید ماه : 16,376
 • بازدید سال : 182,728
 • بازدید کلی : 4,871,694