loading...

میلیتاری (Military) |مقالات نظامی

گر تیربار دوشکا را تیربار جهانی کالیبر 50 بلوک شرق بدانیم ، می بایست تیربار ام 2 را نیز تیربار جهانی کالیبر 50 غربی ها بدانیم. به راستی تیربار ام 2 یکی از برتری

آخرین ارسال های انجمن
عادل خوجه بازدید : 3669 سه شنبه 14 مهر 1394 نظرات (0)

اگر تیربار دوشکا را تیربار جهانی کالیبر 50 بلوک شرق بدانیم ، می بایست تیربار ام 2 را نیز تیربار جهانی کالیبر 50 غربی ها بدانیم. به راستی تیربار ام 2 یکی از برترین تیربار های سنگین در سراسر جهان به شمار می رود. با آنکه بیش از 90 سال از ساخت آن می گذرد ، ولی تولید آن هنوز هم در کشورهای مختلف ادامه دارد و این مدیون طراحی بی نقص و اصولی این تیربار است. تیربار ام 2 رقیب دوشکا است و این دو در طول تاریخ حیاتشان در نبردهای بزرگی شرکت کرده اند و در اکثر این جنگ ها نیز این دو تیربار رو در روی یکدیگر ایستاده اند. با آنکه تیربار ام 2 تقریبا 17 سال پیش از دوشکا ساخته شده بود ، ولی در بیشتر موارد عملکرد میدانی آن برتر از دوشکا بود. تا پیش از پایان جنگ جهانی اول ، ارتش آمریکا از تیربارهای کالیبر 30 استفاده می کرد. معروفترین این تیربارها ، تیربار Browning M1919 (اگه World At War را بازی کرده باشید ، با این تیربار کاملا آشنا هستید) و تیربار سنگین M1917 بودند. این دو تیربار کالیبر 30 بودند و از گلوله های 30-06 اسپرینگ فیلد و یا 7.62x63 mm استفاده می کردند. این تیربارها بهترین کارآیی خود را در مسافت های زیر 500 متر به نمایش می گذاشتند و در مسافتهای بیش از 500 متر کارآیی چندانی نداشتند. به هر حال ارتش آمریکا جنگ جهانی اول را با این دو تیربار به پایان برد.


تیربار برونینگ ام 1919

تصویرتیربار برونینگ ام 1917

تصویر

تصویرجان موسی برونینگ ، طراح کالیبر 50 و تیربار ام 2

تصویر

تصویر

تصویر


جان برونینگ در حال تست تیربار برونینگ ام 1917

تصویرجان برونینگ در حال تست نمونه اولیه تیربار ام 2 ( کریکا )

تصویرجان برونینگ در حال تست تیربار 1895

تصویرجان برونینگ ، نفر اول سمت راست

تصویردر سال 1918 و تقریبا در اواخر جنگ جهانی اول ، ارتش آمریکا به شدت به یک تیربار با کالیبر بزرگتر از 30 احساس نیاز می کرد. چرا که جای خالی آن به شدت در همه بخش های نیروهای نظامی آمریکا حس می شد. هواپیماهای جنگی آمریکایی از کالیبر 30 استفاده می کردند که در اکثر موارد کارآیی لازم را علیه اهداف زمینی و هوایی نداشت. نیروی زمینی آمریکا نیز از تیربارهای کالیبر 30 استفاده می کرد که همانطورکه عنوان شد در مسافت های بیش از 500 متر کارآیی لازم را نداشتند. همچنین این تیربارها علیه هواپیماهای جنگی دشمن نیز کارآیی لازم را نداشتند. ناوهای آمریکایی نیز از کالیبرهای سنگین 37 میلیمتری استفاده می کردند که در بیشتر مواقع ، قدرت آنها برای درگیر شدن با قایق های کوچک و نزدیک دشمن بیش از حد مورد نیاز بود ولی کالیبر 30 نیز در دریا کارآیی لازم را نداشت. از این رو ژنرال پرشینگ در اواخر جنگ جهانی اول به یک تیربار سنگین که مابین کالیبرهای متوسط 30 و کالیبرهای سنگین 20 میلیمتر و بالاتر بود ، اعلام نیاز کرد. در سال 1918 و در اواخر جنگ جهانی اول جان موسی برونینگ به عنوان سرپرست تیم طراحی تیربار جدید ارتش آمریکا انتخاب شد. وی پس از تلاش های فراوان توانست گلوله نیم اینچی 12.7x99 mm را طراحی کند. این گلوله از آنجایی که اولین بار در تیربار ام 2 مورد استفاده قرار گرفت ، از این رو گلوله 50 BMG و یا Browning Machine Gun لقب گرفت. پس از آنکه گلوله جدید ارتش آمریکا طراحی شد ، جان برونینگ با استفاده از طرح تیربار M1919 تیربار جدید M1921 را طراحی کرد. حرف M اشاره به Ma Deuce دارد و رقم 1921 نیز اشاره به سال طراحی این تیربار دارد. به هر حال در اوایل سال 1921 طرح جان برونینگ کامل شد و تیربار جدیدی که بسیار شبیه به تیربار M1919 بود ، ساخته شد. این تیربار را M1921 نامیدند که البته پس از مدتی با نام M2 شناخته شد. تیربار ام 2 قدیمی ترین جنگ افزاری است که هم اکنون نیز در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است و تولید آن در آمریکا کماکان ادامه دارد.


تصاویری از ام 2 در جریان جنگ جهانی دوم

تصویر . تصویر . کریکا ، مجهز به مخزن آب جهت خنک کردن لوله

تصویر . تصویرکریکا ، دو لول ، ضد هوایی

تصویرام 2 ، کواد ، چهار لول ، ضد هوایی

تصویر . تصویرام 2 در نرماندی ، ضد هوایی

تصویرکریکا ، زمینی ، ضد هوایی

تصویر . تصویر . تصویر . تصویردو لول ، ضد هوایی

تصویر


نمونه های نخستین این تیربار در سال 1921 وارد ارتش ایالات متحده گردید. نمونه های اولیه این تیربار به یک مخزن آب مجهز شده بود که به وسیله آن حرارت ایجاد شده توسط لوله تیربار کاهش می یافت. نمونه های اولیه این تیربار که به مخزن آب مجهز شده بودند با نام CRICA در ارتش آمریکا شناخته می شدند. به زودی تیربار CRICA به کشورهای اروپایی (بالاخص کشورهای آنگلوساکسون) صادر شد و تبدیل به یک تیربار محبوب در ارتش کشورهای اروپایی گردید. در ارتش آمریکا از این تیربار در نقش پشتیبانی سبک پیاده نظام و درگیری با خودروهای سبک دشمن و استحکامات سبک استفاده می شد. همچنین در ناوگان دریایی آمریکا نیز از این تیربار به منظور مقابله با قایق های دشمن استفاده می شد. نوع مخصوصی از این تیربار که به صورت دو تیربار موازی هم بود ، هم در ناوگان دریایی و هم در یگان های زمینی ارتش آمریکا به عنوان تیربار ضد هوایی مورد استفاده قرار می گرفت. پس از گذشت چند سال و در اوایل دهه 30 استفاده کنندگان از این تیربار متوجه وجود نارسایی هایی در مخزن آب خنک کننده لوله تیربار شدند. به منظور برطرف ساختن این نقیصه ها ، در سال 1938 مدل جدید این تیربار که فاقد مخزن آب بود طراحی شد. این مدل توسط ساموئل کلت طراحی و توسعه داده شد. این مدل دارای لوله سنگینی بود که لوله ان دیرتر از قبل داغ می شد. این مدل تیربار با نام M2 HB شناخته می شود که معادل Heavy Barrel می باشد. این مدل از تیربار تبدیل به مدل پایه تیربار M2 گردید و به زودی به مقیاس وسیعی به کشورهای اروپایی و سایر کشورها صادر گردید. از این تیربار به مقیاس وسیعی در خودروها و تانک ها و پیاده نظام ارتش آمریکا و همچنین در ناوگان دریایی ارتش آمریکا استفاده می شد.


تصویر . تصویر . تصویر . تصویرام 2 در کوه های افغانستان

تصویر
با آغاز جنگ جهانی دوم تولید این تیربار افزایش یافت. به طوریکه در حدود 500.000 قبضه از این تیربارها در خلال جنگ جهانی دوم توسط آمریکا ساخته شد و به کشورهای درگیر جنگ فروخته شد. در جریان جنگ جهانی دوم ، مدلهای مجهز به مخزن آب بیشتر به منظور تیربار ضد هوایی استفاده می شدند و تیربارهای مدل HB فاقد مخزن آب نیز توسط یگان های زمینی استفاده می شدند و در خودروها و تانک ها استفاده گسترده ای داشتند. کارنامه درخشانی که این تیربار در جنگ جهانی دوم از خود برجای گذاشت ، سبب شد که پس از پایان جنگ جهانی دوم ، کشورهای زیادی این تیربار را به عنوان تیربار سازمانی کالیبر 50 ارتش خود در نظر بگیرند. در این جنگ ، جنگنده های آلمانی که در ارتفاع پایین پرواز می کردند ، توسط این تیربار مورد هدف قرار می گرفتند و این تیربار در جریان جنگ جهانی دوم توفیق زیادی در سرنگونی هواپیماهای آلمانی داشته است. مدل AN/M2 این تیربار به عنوان تیربار هواپیماهای جنگی آمریکا مورد استفاده قرار گرفته بود. هواپیماهایی مثل پی 47 تاندربولت ، پی 51 ماستنج و اف 84 از این مدل تیربار به عنوان تیربار دماغه خود استفاده می کردند. کشورهای اروپای غربی عمدتا امتیاز تولید این تیربار را از آمریکا کسب کردند. همچنین برخی کشورهای آسیایی نیز از این تیربار به مقیاس وسیعی خریده و در اختیار ارتش خود قرار دادند. این تیربار همانند دوشکا به مقیاس وسیعی توسط گروه های نظامی غیر رسمی ، چریک ها و تروریست ها مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز هم در بین گروه های چریکی دارای محبوبیت زیادی است و می توان گفت به اندازه دوشکا بین چریک ها محبوبیت دارد.


تصویر 

تصویر

تصویر

تصویر

تصویرام 2 ، دو لول ، دریایی ، به منظور مقابله با قایق های تندرو

تصویرهشت سال پس از پایان جنگ جهانی دوم ، این بار تیربار ام 2 در جنگ کره به ایفای نقش پرداخت. در این جنگ نظامیان کره جنوبی و آمریکا از این تیربار استفاده می کردند و در مقابل ، ارتش کره شمالی نیز از دوشکا استفاده می کرد. در این نبرد نیز تیربار ام 2 به خوبی درخشید و کارنامه موفقی از خود برجای گذاشت. چند سال بعد با آغاز درگیری های ویتنام ، این تیربار به مقیاس وسیعی توسط آمریکا در اختیار ویتنام جنوبی قرار گرفت و پس از آنکه خود آمریکا نیز وارد جنگ شد ، از این تیربار به مقیاس وسیعی علیه کمونیست های ویتنام شمالی و ویت کنگ ها استفاده کرد. در جریان درگیریهای اعراب و اسرائیل از سال 1957 تا 1973 این تیربار به مقیاس وسیعی در اختیار ارتش رژیم صهیونیستی قرار گرفت و از آن علیه پیاده نظام ارتش های عربی استفاده می شد و همچنین از آن جهت مقابله با هواگردهای اعراب استفاده می شد. در درگیریهای پراکنده ای که در اقصا نقاط جهان رخ می داد ، این تیربار حضوری فعال داشته است و به خوبی ایفای نقش کرده است. در جریان جنگ اول خلیج فارس و عملیات توفان صحرا نیز این تیربار به مقیاس وسیعی توسط نیروهای ائتلاف در عراق استفاده شد و به خوبی از آن در مقابل نیروهای عراق استفاده شد. در جریان جنگ افغانستان و ساقط کردن صدام حسین نیز این تیربار به مقیاس وسیعی توسط خودروها و تانک های ناتو مورد استفاده قرار گرفت و عملکرد بسیار خوب آن مورد تایید و رضایت نظامیان ناتو قرار گرفت.


طیف گلوله های 50

تصویردوشکا ، رقیب ام 2 (و یا بهتره بگوییم رفیق ام 2 :mrgreen: )

تصویر . تصویرمدلهای جانبی ام 2

تصویرام 2 ریموت

http://gallery.milit...thumb_RWS_1.jpgگلوله 50 ، اولین گلوله از سمت چپ

http://gallery.milit...son_w_scale.pngچهار لول ، ضد هوایی

http://gallery.milit...or_Carriage.jpgدو لول ، دریایی

http://gallery.milit..._McCain_pic.jpgزمینی

http://gallery.milit..._Tripod_pic.jpg
تیربار M2 از آغاز به کار تاکنون تغییرات چندانی بر روی آن صورت نگرفته است. تا اواسط دهه 70 از همان مدلهای مورد استفاده در جریان جنگ جهانی دوم در ارتش های جهان استفاده می شد. در سال 1976 مدل جدیدی از این تیربار با نام M2/E2 به تولید رسید. این تیربار دارای لوله سنگین تری بود و دیرتر از مدلهای قدیمی داغ می کرد. همچنین لوله این مدل قابلیت جدا شدن سریع را دارا بود و با دارا بودن یک دسته مخصوص ، به سادگی می توان لوله آنرا تعویض کرد. مدل GAU 16 و GAU 15 و XM 218 نیز از آپگرید های جدید این تیربار هستند که دارای وزن سبکی هستند و در هلیکوپترها و هواگردها و UAV ها استفاده می شود. این مدلها دارای یک سوئیچ مخصوص جهت تغییر دهانه فشنگ خود خود هستند ، به این صورت که هم از سمت راست و هم از سمت چپ می توان آنرا تغذیه کرد. از این تیربار به عنوان گان پد بر روی انواع هلیکوپترها و UAV ها استفاده می شود. جدیدترین مدل این تیربار M3 نام دارد که با نام GAU 21 نیز شناخته می شود. این تیربار به منظور استفاده زمینی ساخته شده است و دارای کیفیت متریال بهتری نسبت به همه مدلها است و دارای ریتم آتش قابل تنظیم از 600 گلوله الی 1200 گلوله در دقیقه نیز می باشد. این مدل هم اکنون در کارخانجات اف ان هرستال بلژیک و وینچستر آمریکا در حال تولید است و بهترین مدل تیربار ام 2 به شمار می رود. این مدلها را می توان به سایت های هدفگیری اپتیکی مجهز کرد که به وسیله آن برد و دقت آن به میزان زیادی افزایش خواهد یافت و از آن در نقش آنتی متریال استفاده می شود.


GAU 21 بر روی شنوک

http://gallery.milit...ner_CH-53GS.jpgام 2 به صورت گان پد نصب شده بر روی هلیکوپتر

http://gallery.milit...XM296cannon.jpg . http://gallery.milit...thumb_xm296.jpg . http://gallery.milit...M296cannon2.jpgچهار لول ، ضد هوایی

http://gallery.milit..._557aaa_375.jpg . http://gallery.milit...-Gun-A18264.jpgGAU 16

http://gallery.milit...U-16__50_MG.jpgGAU 13

http://gallery.milit..._weight_pic.jpgGAU 15

http://gallery.milit...5_fifty-004.jpgXM 213

http://gallery.milit...ountry_2007.JPGXM 218

http://gallery.milit...xm218_01_lg.jpgP 47 تاندربولت ، که از تیربار ام 2 استفاده می کند.

http://gallery.milit...O-9999G-012.jpgP51 ماستنج ، که از تیربار ام 2 استفاده می کند.

http://gallery.milit...785px-Bott4.jpgاف 86 که از تیربار ام 2 استفاده می کند.

http://gallery.milit...ican_F86-01.JPGBF 109 ، بمب افکن آلمان نازی (هووی اشتوکای خودمون :mrgreen: ) که در جنگ جهانی دوم به وفور توسط تیربارهای ام 2 ساقط شد.

http://gallery.milit...-6_D-FMBB_1.jpgپی 47 تاندربولت در حال شلیک تیربار ام 2 در شب

http://gallery.milit...ght_gunnery.jpgگان پد B 25

http://gallery.milit...ster_mounts.jpgتصاویر مختلف

http://gallery.milit...humb_M2HB_9.jpg . http://gallery.milit...humb_M2HB_2.jpg . http://gallery.milit...humb_M2HB_7.jpg .http://gallery.milit...humb_M2HB_1.jpg . http://gallery.milit...humb_M2HB_8.jpg . http://gallery.milit...thumb_E50_3.jpg .http://gallery.milit.../thumb_mghb.jpg
این تیربار امروزه در بیش از 70 کشور جهان به عنوان تیربار سازمانی کالیبر 50 مورد استفاده قرار گرفته است و در کشورهای زیادی تحت لیسانس تولید می شود. همه تانک های غربی از این تیربار در برجک خود استفاده می کنند. تانک های سری لئوپارد ، سری مرکاوا ، لکلرک (کواکسیال) ، انواع مدلهای آبرامز ، و انواع تانک ها و نفربرها و خودروهای زرهی و غیر زرهی که با استانداردهای ناتو مجهز شده اند ، از این تیربار در برجک خود (به جز تانک لکلرک که به صورت کواکسیال استفاده می کند) استفاده می کنند. هم اکنون این تیربار در عراق و افغانستان توسط نیروهای ناتو در حال استفاده است و به خصوص در افغانستان به خوبی توانسته است که آتش دوشکا های دشمن را دفع کند. تیربار ام 2 با آنکه بیش از 90 سال از طراحی و آغاز به کار آن می گذرد ولی هنوز هم در کشورهای زیادی کماکان تولید و استفاده می شود. دو نمونه تیربار کالیبر 50 توسط آمریکا به منظور جایگزینی ام 2 طراحی شده است ولی هیچ کدام از این دو تیربار نتوانسته اند ، الزامات لازم را برای جایگزینی این تیربار کسب کنند و ام 2 کماکان تیربار سازمانی ارتش آمریکا خواهد بود. می توان پیش بینی کرد که حداقل به مدت 10 الی 20 سال آینده ، تیربار کالیبر 50 رسمی ارتش آمریکا کماکان ام 2 خواهد بود. سایر ارتش های ناتو در اروپا نیز هیچ برنامه ای برای جایگزین کردن این تیربار ندارند و این نشان می دهد که این تیربار کماکان تیربار تا سالهای سال به عنوان تیربار رسمی ناتو خدمت خواهد کرد.


ام 2 بر روی مرکاوا

http://gallery.milit..._merkava7~0.jpgام 2 بر روی آبرامز

http://gallery.milit...Tal_Afar_lg.jpgام 2 بر روی ام 113 (مدل)

http://gallery.milit.../thumb_M113.JPGام 2 بر روی شرمن

http://gallery.milit..._m4-sherman.jpg


 

منبع : 

http://www.military.ir/forums/topic/15816-%D8%AA%DB%8C%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1-browning-m2-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DA%86%D9%87-%D8%AA%DA%A9/

برچسب ها تیربار , m2 , کالیبر 50 , آمریکا ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
وبگاه میلیتاری یکی از جامع ترین وب سایت های حوزه نظامی در ایران می باشد. این وبگاه کار رسمی خود را از شهریور ماه سال 92 آغاز کرد. همواره هدف و تلاش این وبگاه خدمت به حوزه نظامی کشور عزیزمان ایران بوده و وابسته به هیچ جناح و گروه خاصی نیست. از شما دعوت می شود با پیوستن به این وبگاه برای ما دلگرمی بزرگی باشید.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 583
 • کل نظرات : 20
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 137
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 323
 • بازدید امروز : 25
 • باردید دیروز : 2,403
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 34
 • بازدید هفته : 25
 • بازدید ماه : 21,208
 • بازدید سال : 160,336
 • بازدید کلی : 5,103,325