loading...

میلیتاری (Military) |مقالات نظامی

موشک کروتال یا ای دی آی آر موشک کوتاه برد و موشک زمین به هوا است که قابلیت استفاده در همه نوع شرایط آب و هوایی را دارد و برای رهگیری موشک ضد کشتی ارتفاع پائین و هواپیما ها استفاده میشود. توسعه این

آخرین ارسال های انجمن
عادل خوجه بازدید : 11817 شنبه 23 شهریور 1392 نظرات (0)

موشک کروتال یا ای دی آی آر موشک کوتاه برد و موشک زمین به هوا است که قابلیت استفاده در همه نوع شرایط آب و هوایی را دارد و برای رهگیری موشک ضد کشتی ارتفاع پائین و هواپیما ها استفاده میشود. توسعه این سیستم در ابتدا معروف به Crotale R440 بود و توسط شرکت Thomson-Houston جهت استفاده در آفریقای جنوبی طراحی شد اما بعدها توجه ارتش فرانسه به این سیستم جلب شد و در دو گونهی زمینی و دریایی مورد استفاده قرارگرفت.
بخش کنترل آتش سیستم از حسگرهای اصلی شناور، سیستم آتش برجک و سیستمی هماهنگکننده تشکیل شدهاست. برجک سیستم تعداد 8 موشک را در محفظههایی ضدآب نگهداری میکند و مخزن سیستم که در پشت برجک قراردارد دارای تعداد 18 موشک میباشد.
نخستین مدل زمینی این سیستم دارای تعداد چهار لانچر بود. جهت افزایش قدرت تحرک و جابهجایی، سیستم برروی شاسی تانک AMX-30 سوارشد. بعدها تعداد لانچرها به شش عدد تغییر یافت. در ارتش فنلاند سیستم برروی خودروی Sisu Pasi نصبشده و دارای تعداد هشت لانچر است.
سیستم Crotale روی تعداد زیادی از شناورها نصبشدهاست به طور مثال در ناوهای محافظ کلاس La Fayette این سیستم با هشت مقر شلیک و در کنار آشیانهی بالگرد نصبشدهاست.

http://up.military.volleyball-forum.ir/up/military12/Documents/Crotale/2.jpg

موشک های کروتال متعلق به نیروی هوایی فرانسه

Crotale NG
تولید نوع ارتقایافتهی این سیستم در سال 1990 آغازشد. این سیستم از موشکهای جدید VT-1 استفادهمیکند. ویژگیهای این موشکها عبارتانداز: سرعت 3.5 ماخ، برد 11 کیلومتر، سرجنگی 13 کیلوگرم و حداکثر ارتفاع حرکت 6000+ متر. این سیستم دارای رادار داپلر باند Sبا برد 20 کیلومتر، رادار رهگیر باندKu با برد 30 کیلومتر، دوربین گرمایی با برد 19 کیلومتر، دوربین CCD با برد 19 کیلومتر و سیستم رهگیر لیزری است.

Multi-Shield 100

در سال 2007 نوع جدیدی از این سیستم Crotale NG مجهز به سیستم راداری Shikra در یک نمایشگاه رونمایی شد. این سیستم مجهز به موشکهای Crotale Mk3 VT-1 و رادار Shikra با برد کشف 150 کیلومتر بود. همچنین برد موشکها VT-1 در این سیستم به 15 کیلومتر افزایشیافتهبود.

فنآوری بخش موشکی سیستم Crotale از سه قسمت تشکیل شدهاست: یک خودرو جهت جابهجایی، یک سیستم شلیک موشک و یک رادار رهگیری که بین دو مقر شلیک قرارمیگیرد. و اما بخش دوم یک بخش نظارت راداری است که روی یک خودرو نصبشدهاست. خودروی راداری دوم قابلیت اتصال شبکهای به چند خودروی لانچر را داراست تا کارایی و دقت ضدهوایی سیستم افزایش یابد. در گونهی Crotale NG هر دو بخش شلیککننده و رادار نظارتی روی یک خودرو نصبشدهاست.

پیشران موشک از سوخت جامد استفادهمیکند و سرعت موشک را در عرض دو ثانیه به سرعت 2.3 ماخ میرساند. موشک سپس طبق اطلاعات راداری مسیر حرکت خود را تعیین میکند و طبق این اطلاعات به سمت هدف حرکت میکند، زمانی که موشک به هدف نزدیک شد فیوز لیزری آن فاصلهی مناسب را تشخیص داده و موشک منفجر میشود.

بخش نظارت راداری و کنترل راداری سیستم دارای برد 20 کیلومتر میباشد همچنین برد سیستم هدایت تلویزیونی 15 کیلومتر میباشد. سیستم هدایت تلویزیونی به صورت منظم از دو دوربین لیزری و عادی استفاده میکند. این سیستم قادر است همزمان تعداد 8 هدف را رهگیری کند. همچنین سیستم توانایی هدف قراردادن اهدافی متنوع مانند هلیکوپترهای ساکن تا اهداف مانند جنگندههای با سرعت بالای 2 ماخ را داراست. بخش لانچر سیستم قادر است به سیستمهای راداری و یا لیزری دیگر نیز متصل شود و از دادههای آنها جهت رهگیری هدف استفادهکند.

http://up.military.volleyball-forum.ir/up/military12/Documents/Crotale/3.jpg

کروتال نصب شده بر روی کشتی
گونهها :

R440 Crotale
نوع اصلی و پایهای سیستم Crotale SAM system است که در دو نوع زمینی و دریایی ساختهشدهاست. تا کنون تعداد 330 سیستم و هزاران موشک از این گونه ساختهشده و به بیش از 15 کشور جهان صادر گردیدهاست.

HQ-7
این گونه در واقع حاصل مهندسی معکوس چینیها روی سیستم Crotale است. اخیرا نوع جدید این سیستم یعنی HQ-7A/FM-90 توسط چینیها ساختهشدهاست. شرکت Thomson-CSF نوعی خاص از سیستم را برای کشور عربستان سعودی طراحی کرده که به Shahine معروف است. ساخت این گونه در سال 1980 صورت گرفت. تفاوتی که بین Shahine و گونهی اصلی وجود دارد در خودروی حامل و تعداد مقرهای شلیک (شش به جای چهار) است. این گونه جهت حفاظت از واحدهای زرهی ارتش عربستان سعودی ساختهشدهاست. در جریان آزادسازی کویت در فوریهی 1991، Shahine جزء اولین خودروهایی بود که به منطقه اعزام شد.

Crotale Mk.3
در 15 ژانویهی 2008 فرانسه نوع جدید سیستم Crotale یعنی Crotale Mk.3 را در مرکز آزمایشات موشکی CELM واقع در Biscarrosse آزمایش کرد. در این آزمایش سیستم Crotale Mk.3 با استفاده از موشکهای VT1 هدف فرضی را که در ارتفاع 970 متری و فاصلهی 8 کیلومتری قرارداشت را در عرض یازده ثانیه مورد اصابت قرارداد. بعدها در 31 ژانویهی 2008 سیستم هدف دیگری را که در ارتفاع 500 متری و فاصلهی 15 کیلومتری قرارداشت را در عرض 35 ثانیه مورد اصابت قرارداد.
http://up.military.volleyball-forum.ir/up/military12/Documents/Crotale/3.jpg
موشک کروتال نصب شده بر روی کشتی وبه صورت درحال استراحت
استفاده کنندگان :
کشورهای مختلفی جز استفادهکنندگان سیستم Crotale و یا Crotale NG هستند که از جملهی آنها میتوان به کشورهای جمهوری اسلامی ایران، بحرین، مصر، فنلاند، فرانسه، یونان، کرهی جنوبی، عمان، مراکش، پاکستان، فیلیپین، امارات متحدهی عربی، عربستان سعودی و آفریقای جنوبی اشارهکرد.


مشخصات
نوع موشک زمین به هوا
خاستگاه فرانسه
تاریخ طراحی ۱۹۶۷
سازنده تامسون-هوستون
تاریخ تولید ۱۹۷۸
تعداد تولید شده ۶۰۰۰ موشک
خصوصیات
وزن ۸۴ کیلوگرم
طول ۲/۸۹ متر
قطر ۱۵/. متر
مکانیزم انفجار فیوز مادون قرمز
موتور سوخت جامد
طول بال ۵۴/. متر
سقف پرواز ۵۵۰۰ متر
سامانه هدایت کنترل کمند
سکوی پرتاب کشتی، تانک

------------------------------------------------------------------------
منبع :http://hawax.blogfa.com/post/297
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
وبگاه میلیتاری یکی از جامع ترین وب سایت های حوزه نظامی در ایران می باشد. این وبگاه کار رسمی خود را از شهریور ماه سال 92 آغاز کرد. همواره هدف و تلاش این وبگاه خدمت به حوزه نظامی کشور عزیزمان ایران بوده و وابسته به هیچ جناح و گروه خاصی نیست. از شما دعوت می شود با پیوستن به این وبگاه برای ما دلگرمی بزرگی باشید.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 583
 • کل نظرات : 20
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 137
 • آی پی امروز : 129
 • آی پی دیروز : 191
 • بازدید امروز : 220
 • باردید دیروز : 917
 • گوگل امروز : 6
 • گوگل دیروز : 25
 • بازدید هفته : 6,702
 • بازدید ماه : 25,467
 • بازدید سال : 203,594
 • بازدید کلی : 5,146,583