loading...

میلیتاری (Military) |مقالات نظامی

سوئیس نظامی ترین کشور دنیا ؟!

آخرین ارسال های انجمن
عادل خوجه بازدید : 8864 شنبه 01 شهریور 1393 نظرات (0)

مقدمه

کشوری را تصور کنید که دارای بالاترین درصد شهروندانی است که در وظیفه ی خدمت سربازی قرار دارند. دولتی که تمامی مردان از 20 تا 50 سالگی به معنای واقعی، نظامی بوده و شبها در زیر تشک خود اسلحه نگهداری می کنند. کشوری که پس از 50 سالگی نیز به شما اسلحه هدیه کرده و امیدوار است که باردیگر شما در خدمت سربازی مشاهده نموده و در پایان شما را در این راه بدرود بسپارد. دولتی که با دادن تخفیف های ویژه، از شهروندانش التماس می کند تا حداقل یک هفت تیر یا یک قبضه شاتگان برای خود خریداری نمایند. دولتی که در یک چشم به هم زدن می تواند ارتش 22 هزار نفری خود را به ارتشی 650 هزار نفری تبدیل کند و این رقم پس از گذشت 2 شبانه روز می تواند نزدیک به 1،7 میلیون سرباز مسلح رزم دیده و سازمان داده شده شود. برای مثال یادآور می شویم که ارتش ایالات متحده از 1،3 میلیون نظامی و به همین میزان نیروی آماده باش تشکیل شده و ارتش چین نیز حدود 2،4 میلیون سرباز نظامی و 1 میلیون نیروی پشتیبان آماده باش دارد.

 

چه کشوری عنوان نظامی ترین کشور دنیا به خود اختصاص داده است؟

جالب است بدانید که مرزهای این کشور تا خرخره مسلح از "ژنو" تا "داووس" و از "زوریخ" تا "لوگنو" امتداد پیدا کرده اند. کوه های بلند، تونل های پیاپی، پناهگاه های ضد بمب، انبارهای اسلحه، انبارهای آذوغه و پایگاه های مسلح به تسلیحات توپخانه ای زیر زمینی، همگی از نشانه های بازر این کشور هستند.

کشور سوئیس یکی از کشورهایی است که از ساختار منابع انسانی در کادر شبه نظامی ارتش و پلیس استفاده می کند. در این سیستم از روش " نیروی پلیس + نیروی شهروندان شبه نظامی + منابع انسانی پشتیبان + کلاس های آموزشی = وجود ارتش همیشگی در صورت نیاز" استفاده می شود.

در کشور سوئیس، این فهم در میان شهروندان وجود دارد که مردم و ارتش با یکدیگر متحد و یگانه هستند.

این موضوع را می توان بدین ترتیب توضیح داد:

نیروی ارتش این کشور تنها از 9 هزار نیروی آماده باش تشکیل شده است که اکثر آنها در نیروی هوایی ارتش مشغول فعالیت هستند. حدود 10 الی 15 هزار نفر به صورت همزمان در حالت تمرین و در ارتش پشتیبان قرار دارند. سربازان در طول مدت 90 روز در مدرسه ای نظامی "Rekrutenschule - Ecole de recrue " مشغول تعلیم علوم و فنون نظامی می شوند. پس از اتمام دروس، دولت به هریک از این فارق التحصیلان یک قبضه اسلحه شانگان یا هفت تیر و یا هر دو، 2 خشاب پر ، سه دست لباس فرم برای استفاده در تمامی فصول سال، تجهیزات نظامی، جلیقه ی ضد گلوله و کلاه ضد گلوله به منظور استفاده ی شخصی اعطا می نماید. بدین ترتیب، هریک از فارق التحصیلان با تمامی این ادوات به خانه آمده و هر طور که بخواهد می تواند از آنها نگهداری نماید. در این کشور کسی شما را کنترل نمی کند.

 

 

سربازان زیر 32 سال در گروه گلچین شدگان "Auscug "، تا 42 سال در گروه دفاع ملی "Landwehr " و تا 50 سال در گروه نیروهای مهاجم ملی "Landstorm " اعمال خدمت می نمایند. خدمت سربازی در این کشور در مدت زمان طولانی به دوره های کوتاه تقسیم می شود. سربازان زیرمجموعه ی گلچین شدگان در طول مدت 10 سال، 8 بار به مدت 3 هفته تعلیم داده می شوند. نیروهای دفاع ملی 3 بار و به مدت 2 هفته و نیروهای مهاجم نیز 1 دوره ی 2 هفته ای را در طول این مدت سپری می نمایند. بلافاصله پس از اینکه شما به سن 51 سالگی نایل آمدید، شما به صورت خودکار از وظیفه ی خدمت عمومی برکنار خواهید شد. بدین ترتیب اسلحه های شاتگان و هفت تیر را از شما گرفته و به جای آن به شما یک قبضه مسلسل می دهند تا در زمان وقوع درگیرهای احتمالی، بتوان با سرعت عمل بیشتری از بسیج مردمی استفاده نمود.

مشخصه ی بارز ارتش سوئیس در آماده سازی افسران پشتیبان است. کسانی که تمایل به دریافت عنوان افسر داشته باشند، باید دوره هایی 100 روزه را برای تغییر هر درجه ی نظامی، سپری نمایند. این نوع خدمت در میان برخی از کارفرمایان و بویژه موسسه های مالی و بانکی، با نارضیاتی همراه است. این سیستم خدمت سربازی، تمامی کارمندان از مدیران گرفته تا کارمندان عادی را تحت پوشش قرار می دهد. شاید فکر کنید که حضور این افراد در خدمت سربازی به منظور خلاصی از دست همسران و استراحت در خارج شهر و شکار است. ولی این نکته حقیقت نداشته و در این مکان، خدمت وظیفه به معنای واقعی آن انجام می پذیرد. از دیگر نکات مهم وظیفه ی خدمت در سوئیس می توان به این نکته اشاره نمود که هم اتاقی ها و همسایه های شما ممکن است از افراد مهم و مقامات بالای کشور، سیاست مداران، تجار، دانشجویان و حتی خود شخص رئیس جمهور باشد. همانطور که گفتیم، هیچ کس نمی تواند از حضور در خدمت سربازی سرباز زند و همه باید در آن حضور داشته باشند. بدین ترتیب در این زمان می توان با افراد مهمی و جالبی هم صحبت شد.

 

آیا می دانید که بودجه ی اختصاص داده شده به خدمت سربازی در این کشور 7،5 میلیون نفری چقدر است؟

تقریبا 5 میلیارد دلار یعنی حدود 20 درصد از بودجه ی کشور. از تجهیزات ارتش می توان به 800 فروند تانک و ماشین های زرهی (420 فروند مدل لئوپارت 2، 150 ام.، 109) اشاره نمود. کشوری که تنها 300 کیلومتر طول دارد، دارای 14 اسکادران ارتش هوایی با 350 جنگنده، 120 هواپیمای آموزشی و 100 فروند بالگرد است. پارک هواپیماهای ارتش هوایی این کشور همواره در حال به روز شدن هستند. برای مثال در این کشور، بر خلاف ایالات متحده، جنگنده ها از خلبانان جوانترند.

اسلحه های مستعمل و تعمیر شده ی ارتش در سوئیس با تخفیف ویژه ای به شهروندان فروخته می شود. همچنین دولت تاکید بسیاری به خرید این تسلیحات توسط بانوان دارد. ثبت و جواز استفاده از این اسلحه ها بسیار ساده بوده و تنها برای اسلحه های نو نیاز می باشد. اگر اسلحه ای قبلا مورد استفاده قرار گرفته و از دست کسی خریده شود، نیازی به ثبت جواز آن نیست. بر اساس آمار دریافتی، تعداد اسلحه هایی نظیر تفنگ های نظامی نیمه اتوماتیک و شکاری در میان شهروندان، حدود یک و نیم میلیون قبضه برآورد شده است. همچنین، 2 میلیون قبضه هفت تیر در میان شهروندان سوئیس، این کشور را در مقام دوم جدول شهروندان هفت تیر دار و مقام چهارم جدول شهروندان مسلح قرار داده است.

در این کشور می توان ده ها کلوب و مجموعه های تیراندازی را در کنار هم مشاهده نمود. جالب است بدانید که تعداد کافه و رستوران های این کشور با تعداد کلوب های تیراندازی آن یکسان است.

 

سربازان این کشور چگونه خدمت وظیفه را سپری می کنند؟

به نظر می رسد که سربازان از این سیستم آموزشی گله ای ندارند. دو روز تطعیل در هفته که می توان استراحت کامل نمود و هیچ گونه فعالیت اجباری نخواهد بود. تمامی امور لازم در این مدت را شرکت های خصوصی انجام خواهند داد. جالب است بدانید که سربازان حتی جایی به عنوان نگهبان کار نکرده و پایگاه های نظامی، خودشان برای خودشان نگهبان دارند.

این را دیگر نمی توان خدمت سربازی نام نهاد. این یک سفر تفریحی است.

 

حال بیاید از نگاه دیگری به این موضوع نگاه کنیم.

اگر کمی عمیق تر به خدمت سربازی در سوسیس نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که همه چیز آنطور که به نظر می رسید باب میل نیست. بدین ترتیب که بیدارباش در ساعت 5 صبح بوده و در تمام طول روز همه چیز به سرعت و با عجله انجام می شود. غذا خوردن در مدت زمان بسیار کوتاه، تمرینات ورزشی، دروس تیراندازی، دروس رانندگی، آشنایی با صنایع نظامی، کوه پیمایی و غیره تا پایان شب، از دیگر مواردی است که در طول این مدت انتظار سربازان را خواهد کشید. این تمرینات از 5 صبح تا 24 نیمه شب ادامه داشته و گفته می شود که خدمت سربازی در کمتر کشوری بدین شکل برگزار می شود.

فعالیت جسمانی سربازان به قدری است که در پایان، از آنها شخصی مابین راکی و ترمیناتور حاصل می شود.

گذشته از این، دولت به شدت بر روی مسئله فرار از خدمت حساس است. مهم نیست که شما به چه دلیلی در زمان معین حاضر نشده اید. موضوعاتی همچون امتحان داشتم، عروسیم بود، مست بودم خواب موندم، مرخصی بودم، کلیه درد داشتم و غیره به هیچ وجه قابل قبول نخواهند بود. عدم حضور در زمان و مکان معین در خدمت سربازی، موجب پرداخت جریمه های سنگین و زندان خواهد شد. بدین ترتیب حکم صادره به معنای جنایت بوده و شخص محکوم برای همیشه با شغل خود و یافتن شغلی شایسته برای خود، خداحافظی خواهد نمود.

آیا شما از سلامتی کامل برخوردار نیستید؟ آیا نابینا بوده و نقص عضو دارید؟ آیا مریض و یا مهاجر هستید؟ مشکلی نیست. در این صورت به منظور حمایت از خدمت سربازی، 3 درصد به مالیات پرداختی شما افزوده خواهد شد.

آیا از آیین ضد جنگ پیروی کرده و صلح جوی هستید؟ مشکلی نیست. شما به عنوان کارگر شهرداری مجبور به جمع آوری زباله از سطح شهر خواهید شد و طول مدت خدمت شما تا 2 برابر افزایش خواهد یافت.

آیا در کشور دیگری مشغول کار هستید و به هر دلیلی در زمان معین به کشور خود نیامده و در خدمت سربازی حضور نداشته اید؟ این هم اشکلالی ندارد و شما خواهید توانست از فضای زندان لذت ببرید.

 

منبع :

http://persian.ruvr.ru/news/2014_08_23/276285021/

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
وبگاه میلیتاری یکی از جامع ترین وب سایت های حوزه نظامی در ایران می باشد. این وبگاه کار رسمی خود را از شهریور ماه سال 92 آغاز کرد. همواره هدف و تلاش این وبگاه خدمت به حوزه نظامی کشور عزیزمان ایران بوده و وابسته به هیچ جناح و گروه خاصی نیست. از شما دعوت می شود با پیوستن به این وبگاه برای ما دلگرمی بزرگی باشید.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 583
 • کل نظرات : 20
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 137
 • آی پی امروز : 131
 • آی پی دیروز : 191
 • بازدید امروز : 240
 • باردید دیروز : 917
 • گوگل امروز : 6
 • گوگل دیروز : 25
 • بازدید هفته : 6,722
 • بازدید ماه : 25,487
 • بازدید سال : 203,614
 • بازدید کلی : 5,146,603