loading...

میلیتاری (Military) |مقالات نظامی

Adaptive Combat Rifle یا به اختصار ACR نام بروز شده ی پروژه ی شرکت  Magpul Masada با نام Adaptive Combat Weapon System (سیستم سلاح رزمی تطبیقی) می باشد. این اسلحه بر اساس پلتفرم اسلحه ی هجومی

آخرین ارسال های انجمن
عادل خوجه بازدید : 4049 جمعه 13 تیر 1393 نظرات (0)

Adaptive Combat Rifle یا به اختصار ACR نام بروز شده ی پروژه ی شرکت  Magpul Masada با نام Adaptive Combat Weapon System (سیستم سلاح رزمی تطبیقی) می باشد. این اسلحه بر اساس پلتفرم اسلحه ی هجومی ساخته شده توسط صنایع Magpul  واقع در شهر Erie ایالت کلرادو ساخته شده است. در اواخر سال 2008 شرکت bushmaster  به یک توافق نامه با Magpul رسید که به موجب آن ، تولید ، توسعه ، خرید و فروش این اسلحه از شرکت  Magpul Masada را به عهده گرفت. در حال حاضر شرکت اسلحه سازی رمینگتون مسئولیت ساخت این سلاح را برای ارتش و نیرو های امنیتی آمریکا بر عهده دارد.

در ابتدا این اسلحه در یک دوره ی پنج ماهه توسعه داده شد و برنامه ریزی شده بود تا مستقل از بودجه ی دولت به طور کامل جایگذین اسلحه ی M16 شود. نمونه های اولیه ی این اسلحه در نمایشگاه  SHOT 2007 واقع در اورلاندو ایالت فلوریدا به نمایش در آمد و عرضه ی آن برای سه ماه دوم سال 2008 برنامه ریزی شده بود و شرکت Bushmaster  اعلام کرد که این اسلحه در 16 مِی 2008 آماده ی تحویل و عرضه خواهد بود اما بنا به دلایلی عرضه ی آن تا سال 2009 به تاخیر افتاد و این شرکت طی یک بیانیه اعلام کرد : اسلحه ی ACR  برای تبدیل شدن به بهترین پیشنهاد به عنوان اسلحه ی کاربین و کامپَکت ( مدل PDW ) آینده ی ارتش آمریکا باز طراحی خواهد شد و در سال 2009 در دسترس مشتریان قرار خواهد گرفت.
اسلحه ی ACR  یکی از سلاح هایی بود که در Industry Day (روز صنعت ) و در تاریخ 13 نوامبر 2008 به مقامات ارتش آمریکا معرفی و نشان داده شد. هدف از این روز بررسی سلاح های سبک و کاربین معرفی شده برای جایگذین کردن آنها با اسلحه M4 بود که ACR  به عنوان یک سلاح کاربین معرفی شد .طرح اولیه و اصلی شرکت Magpul Masada  نشان دهنده ی ترکیب ویژگی های منحصر به فرد چندین اسلحه ی موفق در قالب یک اسلحه کاملا مدولار و سبک وزن است. از جمله این ویژگی ها می توان به سیستم گازی کورس کوتاه اسلحه ی Armalite AR-18 ، بدنه ی اصلی یکپارچه ، موقعیت و مکان قرار گیری دستگیره ی گلنگدن اسلحه ی FN-SCAR ، استفاده ی بسیار زیاد از پلیمر همانند اسلحه ی G36 و بسته ی چکاننده و ماشه ، لوله و ناظم آتش اسلحه ی M16/AR-15 اشاره کرد. البته این اسلحه شامل ویژگی های توسعه یافته شده توسط خود این شرکت نیز می باشد که شامل تغییر بسیار سریع لوله ، رگلاتور گاز قابل تنظیم ، دستگیره ی گلنگدن ثابت و محفظه ای کوچک ( برای مثال برای ذخیره سازی روغن و وسایل تنظیف ) واقع در قبضه ی و قنداق اسلحه است. پیش از شکل گیری قرارداد بین شکرت Bushmaster و Masada ، این شرکت دست به تغییرات جزئی در اسلحه زد که از بارز ترین آنها می توان به تغییر مکان گلنگدن اسلحه اشاره کرد. طبق گفته ی کارشناسان Magpul نرخ آتش این اسلحه طبق نوع و طول لوله از 600 گلوله در دقیقه تا 800 گلوله در دقیقه تغییر پذیر است . از ویژگی های دیگر این اسلحه مولتی کالیبر بودن آن است که به راحتی با تغییر بولت ، خشاب و لوله ی اسلحه این امر امکان پذیر می باشد.

در ژانویه  2008 ، نمونه ی طراحی شده توسط  Magpul Masada  تحت لیسانس شرکت اسلحه سازی بین المللی Bushmaster قرار گرفت و با نام ACR  شناخته شد. بالاخره ACR در سه ماه دوم سال 2010 برای ارتش ، نیروهای امنیتی ، دولت و مشتریان تجاری در دسترس قرار گرفت و این اسلحه به تعداد بیشتر از 10 ها هزار قبضه در بازار تجاری عرضه گردید. طی یک نشست مطبوعاتی از شرکت Bushmaster  خرده فروشی این اسلحه 2.685 تا 3.061 دلار قیمت گذاری و پیشنهاد داده شد که هر دوی این قیمت ها تفاوت بسیار زیادی با قیمت اولیه 1500 دلاری اعلام شده داشتند و موجب نارضایتی و ترس خریداران غیر نظامی این اسلحه شد. شرکت Bushmaster مدل نیمه اتوماتیک این اسلحه را برای غیر نظامیان تولید می کند و تولید مدل تمام خودکار و دارای وضعیت آتش مختلف آن برای نظامیان و نیروهای امنیتی بر عهده ی شرکت Remington قرار گرفت. در آوریل 2010 این اسلحه در دسترس غیر نظامیان قرار گرفت.

لازم به ذکر است که در 15 اکتبر سال 2010 شرکت Bushmaster  طی یک بیانیه ای خطاب به استفاده کنندگان غیر نظامی ACR  اعلام کرد : به دلیل کشف یک سری مشکل در چکاننده ی اسلحه سریعا استفاده خود از اسلحه ی را متوقف کنید. و طی یک فراخوان اعلام کرد که اسلحه را برای تعمیرات به واحد پشتیبانی تحویل داده و خاطر نشان کرد تمام هزینه ی تعمیرات بر عهده خود شرکت می باشد.
 


شرکت اسلحه سازی Bushmaster به کمک کمپانی Remington طبق نیاز ارتش آمریکا اقدام به ایجاد تغییراتی برو روی این سلاح مردند. این اسلحه دارای مقاومت در برابر شرایط بد جوی ، ورود شن ، گل و لای و آب است و از لحاظ بقا پذیری در رتبه ی بسیار بالاتری نسبت به اسلحه های M4 وM16  قرار میگیرد و بر پایه کالیبر .Rem/5.56mm NATO223 به مشتریان غیر نظامی و پرسنل نظامی عرضه شده است.

این دو شرکت کیت جداگانه ای برای تغییر کالیبر سلاح به 6.8 Remington SPC ارائه دادند که این کار با تغییر لوله ، خشاب و بولت اصلی اسلحه به راحتی امکان پذیر است که البته این کیت تا به امروز تولید انبوه نشده است. اسلحه ی ACR دارای لوله های مختلف با طول های 10.5 اینچی ، 14.5 اینچی ، 16.5 اینچی و مدل دقیق زن با طول لوله ی 18 اینچی است که نمونه ی تجاری و غیر نظامی آن فقط دارای طول لوله ی 16.5 اینچی می باشد. لوله ی این اسلحه از نوع  hammer-forged می باشد و طی پروسه ی nitrating مقاوم سازی شده است. بر خلاف لوله ی  سلاح های دیگر که طی فرآیند کروم اندود مقاوم سازی می شوند. ACR دارای 3 نوع قنداق مختلف می باشد. قنداق ثابت ، قنداق تاشونده و تلسکوپی 6 وضعیته برای راحتی هر چه بیشتر تیرانداز و قنداق تکتیراندازی مخصوص Magpul PRS . روپوش لوله در ACR های ساخت Bushmaster  پلیمری عایق گرما  و دارای ریل های آلومینیومی متصل شده  به پلیمر هستند در حالی که ACR های ساخته شده توسط Remington دارای روپوشی از جنس آلیاژ آلومینیوم به همراه ریل های  MIL-STD-1913 ( پیکاتینی ) می باشد. خشاب اسلحه بر اساس کالیبر 5.56 تولید شده و با نام Magpul PMAG شناخته می شود و به ادعای شرکت magpul دارای مقاومت به مراتب بالاتری نسبت به خشاب های دیگر موجود در بازار در برابر سایش ، خوردگی ، ضربه و شرایط بد محیطی است. لازم به ذکر است که خشاب های معروف استانگ اسلحه های M16 و M4 نیز قابل استفاده بر روی این اسلحه می باشد. در اواخر سال 2011 شرکت رمینگتون از نمونه ی بهبود یافته ی ACR  پرده برداری کرد که می توان گفت این تغییرات بسیار کاربردی و مثبت بوده است که از جمله ی این تغییرات می توان به تغییر جنس رسیور پایینی اسلحه از پلیمر به منیزیم ، تغییر ظاهری روپوش لوله و مدولار کردن آن ، تغییر قبضه اصلی اسلحه به مدل استاندار A2 ( قبضه ی سلاح M16 ) ، قنداق تلسکوپی اما ثابت ، دستگیره ی گلنگدن تاشونده ، سیستم گاز با کورس کوتاه و لوله ی جداشونده با قابلیت جداسازی بسیار سریع اشاره کرد. این تغییرات در نهایت باعث کاهش 1.8 پوندی وزن اسلحه شد. شرکت رمینگتون نیز از نسخه ی دیگر اسلحه ی ACR با نام ACR-C  که یک سلاح دفاع شخصی (PDW  ) است پرده برداری کرد. از جمله ویژگی های این اسلحه میتوان به لوله ی ثابت با طول 9.5 اینچ که با قنداق در حالت تا شده طولی معادل 19.5 اینچ را برای اسلحه به ارمقان می آورد اشاره کرد.
 مشخصات
کشور سازنده : آمریکا
طراح : صنایع Magpul
طراحی شده : در سال 2006
تولید کنندگان : Bushmaster  نمونه ی غیر نظامی / Remington نمونه ی نظامی
وزن : 3.66 kg  در مدل استاندار
طول : 90 cm در مدل استاندارد با لوله ی 16.5 اینچی و قنداق ثابت
طول لوله : 10.5 ، 14.5 ، 16.5 ، 18 و 18.5 اینچ
کالیبر : 5.56 وSPC  6.8 رمینگتون
عملکرد : کورس کوتاه پیستون گاز به همراه گلنگدن چرخشی
نرخ شلیک : 800 گلوله در دقیقه
برد موثر : 500 تا 600 متر
نحوه ی تغذیه : خشاب 30 تایی Pmag
دستگاه نشانه روی استاندارد : Magpul MBUS

 

منبع :

http://www.military.ir/forums/topic/27979-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%AD%D9%87-%DB%8C-acr-%D8%8C-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D9%87-%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7/

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
وبگاه میلیتاری یکی از جامع ترین وب سایت های حوزه نظامی در ایران می باشد. این وبگاه کار رسمی خود را از شهریور ماه سال 92 آغاز کرد. همواره هدف و تلاش این وبگاه خدمت به حوزه نظامی کشور عزیزمان ایران بوده و وابسته به هیچ جناح و گروه خاصی نیست. از شما دعوت می شود با پیوستن به این وبگاه برای ما دلگرمی بزرگی باشید.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 583
 • کل نظرات : 19
 • افراد آنلاین : 9
 • تعداد اعضا : 137
 • آی پی امروز : 214
 • آی پی دیروز : 448
 • بازدید امروز : 869
 • باردید دیروز : 1,325
 • گوگل امروز : 22
 • گوگل دیروز : 85
 • بازدید هفته : 2,194
 • بازدید ماه : 35,433
 • بازدید سال : 61,004
 • بازدید کلی : 5,003,993