loading...

میلیتاری (Military) |مقالات نظامی

پروژه ساخت تانک ملی ترکیه موسوم به آلتای یکی از مهمترین پروژه های نظامی کشور ترکیه است که در سطحی ملی و با استفاده از مشارکت داخلی و خارجی دنبال میشود. این پروژه به  افتخار ژنرال فخرالدین آلتا

آخرین ارسال های انجمن
عادل خوجه بازدید : 3488 شنبه 14 دی 1392 نظرات (0)

پروژه ساخت تانک ملی ترکیه موسوم به آلتای یکی از مهمترین پروژه های نظامی کشور ترکیه است که در سطحی ملی و با استفاده از مشارکت داخلی و خارجی دنبال میشود. این پروژه به  افتخار ژنرال فخرالدین آلتای کسی که فرمانده سپاه پنجم سواره نظام ترکیه در مرحله پایانی جنگ استقلال ترکیه بود نام گذاری شده است. هدف ترک ها از تعریف این پروژه دستیابی به تانک اصلی میدان نبرد نسل سومی است که تولید ، توسعه و تعمیر آن در داخل کشور صورت پذیرد. پروژه آلتای در سال 2005 آغاز شد و قرارداد آن در سال 2007 مابین دبیرخانه صنایع دفاعی ترکیه (SSM) و صنایع اتوکار (Otokar) ترکیه منعقد گردید.  البته پروژه ساخت تانک ملی ترکیه از سال ها پیش و از اواسط دهه 90 به منظور ایجاد زیر ساخت های مستقل و قوی برای تولید تانک ملی کلید خورده بود اما در آن زمان به نتیجه ای نرسید و بعدها در قالب پروژه آلتای مجددا دنبال شد. قرارداد منعقد شده با صنایع اتوکار به ارزش 500 میلیون دلار به منظور طراحی ، توسعه و ساخت چهار نمونه اولیه از تانک ملی ترکیه بود. هر چند قرارداد با صنایع اتوکار به امضا رسید و بازیگر اصلی و مسئول این پروژه صنایع مذکور بود اما به زودی بازیگران جدیدی به پروژه آلتای وارد شدند.

مقامات نظامی و دفاعی ترکیه دریافته بودند که این کشور از زیرساخت ها ، توان تکنولوژیکی و امکان تخصیص بودجه مناسب برای طراحی ، توسعه و ساخت پایه ای تانکی نسل سومی برخوردار نیست در نتیجه به دنبال راهکارهایی برای حل این مسائل و مشکلات بودند. در نهایت راهکار مناسبی انتخاب شد که انتقال تکنولوژی و انتخاب پلتفرمی خارجی به عنوان اساس طراحی در کنار توسعه و ساخت داخلی بود. بدین صورت از صرف وقت و هزینه هنگفت برای طراحی و ساخت پایه ای جلوگیری شده و این توان بر روی توسعه بومی طرح و ساخت داخلی متمرکز میگردید. برای رفع نیاز به مشارکت طرفی خارجی و دریافت تکنولوژی از آن ، کشور کره جنوبی و صنایع زرهی Hyundai Rotem این کشور برگزیده شدند.

این صنایع از تجربه کافی و تکنولوژی های پیشرفته در عرصه زرهی برخوردار بودند و تانک K2 Black Panther را به طراحی و ساخت رسانده بودند که از جمله پیشرفته ترین و برترین تانک های حال حاضر جهان است. با توجه به انتخاب کره جنوبی و صنایع زرهی آن کشور به عنوان طرف خارجی پروژه آلتای ، انتقال تکنولوژی زرهی کره و انتخاب تانک K2 به عنوان پایه طراحی و ساخت آلتای مد نظر قرار گرفت. پس از انتخاب طرف خارجی نوبت به ایجاد مشارکت در پروژه از طریق حضور دیگر صنایع دفاعی مطرح ترکیه از جمله آسلسان (ASELSAN) بود که حضور این صنایع انعقاد قرادادهای ثانویه به ارزش چند ده میلیون دلار را در پی داشت.


تصویر


تقسیم وظایف برای انجام بخش های مختلف این پروژه به این صورت بود :

 • صنایع زرهی هیوندای کره جنوبی : ارائه طرح تانک K2 (به عنوان طرح پایه ای آلتای) ، تامین سیستم ها و زیر سیستم های این تانک در صورت نیاز ،ارائه مشاوره فنی در ساخت و کمک به مدرن سازی صنایع زرهی اتوکار.
 • بخش سیستم های کنترل آتش صنایع الکترونیکی آسلسان : ساخت سیستم کنترل آتش تانک
 • گروه STM با همکاری مشترک هیوندای کره و آسلسان : طراحی و ساخت سیستم C3I (فرماندهی ، کنترل ، ارتباطات و آگاهی)
 • بخش تسلیحات سنگین صنایع مکانیکی و شیمیایی ترکیه (MKEK) با همکاری هیوندای کره : تولید توپ 120 میلیمتری بدون خان
 • صنایع Roketsan با همکاری هیوندای کره : ساخت صفحات زرهی ماژولار (قابل نصب و جداسازی) متناسب با طراحی تانک

علاوه بر صنایع ذکر شده برای تهیه پیشرانه صنایع آلمانی  MTU Friedrichshafen و برای تهیه جعبه دنده نیز صنایع Renk تعیین شدند. پس از مدرنیزه کردن صنایع ، کار بر روی پروژه تانک آلتای در ماه اوت 2008 در صنایع اتوکار اغاز شد. فاز اول طراحی مفهومی تانک بود که در این فاز از طرح تانک K2 به عنوان طرح پایه ای استفاده شد اما طراحان ترک در طراحی شاسی تغییراتی ایجاد کرده و برجک را نیز مجدد طراحی کردند که حاصل آن طرحی متفاوت از تانک کره ای شد. پس از انجام طراحی مفهومی در صنایع اتوکار ، صنایع دخیل در پروژه وارد فاز طراحی جزئیات شدند که در حدود 30 الی  36 ماه به طول انجامید و پس از آن فاز ساخت قطعات و منتاژ نمونه های اولیه آغاز گردید.
 

طرح کامپیوتری از کل تانک

 

تصویر

 

تصویر

تصویر

 

تصویر

 

تصویر

 

تصویر

 

تصویر


طراحی جزئیات


تصویر

 

تصویر

 

ساخت مدل های در ابعاد اصلی از بخش های مختلف بدنه تانک

 

تصویردر سال 2011 نمونه ای از این تانک در نمایشگاه IDEF در معرض نمایش عموم قرار گرفت و چندی بعد دو الی سه نمونه اولیه نیز تکمیل شدند. انتظار میرود که تا سال 2015 الی 2016 این تانک به فرماندهی نیروهای زمینی ترکیه (TLFC) تحویل و به خدمت ارتش ترکیه درآید. اما پایان فاز طراحی و ساخت نمونه های اولیه تانک آلتای شروعی بر فاز آزمایشات میدانی و آزمایشگاهی چند مرحله ای این تانک بود. این آزمایشات شامل سنجش تمامی سیستم ها و زیر سیستم های تانک از جمله سیستم تولید و انتقال قدرت ، تعلیق ، سیستم های ارتباطی و ............ ، عملکرد تانک در شرایط آب و هوایی مختلف ، قابلیت های حرکتی (از قبیل سرعت ، شتاب ، قابل عبور از شیب ، گام عموی و عبور از گودال) تانک در زمین های با عوارض متفاوت در طی مسافتی 2000 کیلومتری ، شلیک ایستا و در حرکت تانک به منظور سنجش دقت سیستم کنترل آتش ، تست مقاومت زره در برابر انفجار و اصابت پرتابه هایی از انواع مختلف به منظور حصول اطمینان از سطح حفاظت زرهی و ........ بود. علاوه بر آزمایش و عیب یابی آلتای توسط صنایع اتوکار یک مرحله آزمایش میدانی نیز توسط ارتش بر روی این تانک صورت میپذیرد تا ارتش ترکیه از کیفیت و قابلیت های این تانک و توانایی آن در برآورده کردن الزامات عملیاتی مد نظر خود اطمینان حاصل کند.


ساخت نمونه های اولیه


تصویر

 

تصویر

 

تصویر

 

تصویر

 

تصویر

 

آزمایشات میدانی شاسی بدون برجک

 

تصویر

تصویر

 

تصویر

 

آزمایشات میدانی تانک

 

تصویر

 

تصویر

 

تصویر

 

آزمایش برجک و سیستم های آن

 

تصویر

 

ادامه دارد.........

منبع :

http://www.military.ir/forums/topic/26741-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D8%A2%D9%84%D8%AA%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87/

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
وبگاه میلیتاری یکی از جامع ترین وب سایت های حوزه نظامی در ایران می باشد. این وبگاه کار رسمی خود را از شهریور ماه سال 92 آغاز کرد. همواره هدف و تلاش این وبگاه خدمت به حوزه نظامی کشور عزیزمان ایران بوده و وابسته به هیچ جناح و گروه خاصی نیست. از شما دعوت می شود با پیوستن به این وبگاه برای ما دلگرمی بزرگی باشید.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 583
 • کل نظرات : 19
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 137
 • آی پی امروز : 71
 • آی پی دیروز : 233
 • بازدید امروز : 106
 • باردید دیروز : 334
 • گوگل امروز : 16
 • گوگل دیروز : 84
 • بازدید هفته : 2,538
 • بازدید ماه : 4,879
 • بازدید سال : 232,893
 • بازدید کلی : 4,921,859