loading...

میلیتاری (Military) |مقالات نظامی

امروزه در نبردهای یگان های زمینی دو نوع اصلی آتش اجرا می شود. آتش مستقیم و آتش غیر مستقیم. آتش غیر مستقیم به معنای ساده آن یعنی اجرای آتش بر روی اهداف به صورت منحنی و بالستیک. این نوع اجرای آتش معم

آخرین ارسال های انجمن
عادل خوجه بازدید : 3033 سه شنبه 03 دی 1392 نظرات (0)

امروزه در نبردهای یگان های زمینی دو نوع اصلی آتش اجرا می شود. آتش مستقیم و آتش غیر مستقیم. آتش غیر مستقیم به معنای ساده آن یعنی اجرای آتش بر روی اهداف به صورت منحنی و بالستیک. این نوع اجرای آتش معمولا بر روی اهدافی اجرا می شوند که به صورت مستقیم دیده نمی شوند. این نوع آتش توسط یگان های توپخانه ای نیروی زمینی اجرا می شود. به عنوان مثال تصور کنید نیروهای دشمن در فاصله 20 کیلومتری از ما قرار دارند. در این حالت در شرایط رزم زمینی و بدون در نظر گرفتن نیروهای دریایی و هوایی ، تنها راه ضربه زدن به هدف استفاده از آتش غیر مستقیم است. چرا که هدف را نمی توان از فاصله 20 کیلومتری به صورت مستقیم دید. و اگر هم امکان مشاهده مستقیم وجود داشته باشد ، هیچ سلاحی قادر به اجرای آتش مستقیم تا این فاصله نیست. به همین خاطر تنها راه حمله به این قبیل اهداف استفاده از آتش غیر مستقیم به وسیله توپخانه است.

نوع دوم اجرای آتش زمینی ، آتش مستقیم است. این نوع اجرای آتش معمولا در درگیریهای نزدیک که امکان رویت هدف وجود دارد و همچنین در برد تسلیحات زمینی قرار دارد از این نوع آتش استفاده می شود. آتش مستقیم معمولا به وسیله تانک ها و IFV ها اجرا می شود. هرچند تسلیحات انفرادی و غیر انفرادی زیادی وجود دارند که می توان از آنها جهت اجرای آتش مستقیم استفاده کرد.

امروزه مهمترین جنگ افزار اجرای آتش مستقیم تانک ها هستند. معمولا تانک ها قویترین آتش مستقیم را به اجرا می گذارند. به همین دلیل علی رغم تصور همگان ، تانک ها هیچگاه از صحنه نبرد کنار گذاشته نخواهند شد. چرا که قویترین و کارامد ترین نوع اجرای آتش مستقیم مربوط به تانک ها است.

امروزه دو نوع تانک در ساختار ارتش های جهان وجود دارد : 1- تانک اصلی میدان نبرد و یا همان MBT ها. 2- تانک های سبک و یا همان Light Tank ها و یا Support Tank ها و یا Fire Support Vehicle ها.

تانک های اصلی میدان نبرد ، تانک های سنگین و با درجه حفاظت بالا هستند که معمولا دارای برد ، قدرت آتش و حفاظت زرهی بسیار بالاتری نسبت به تانک های سبک هستند. این نوع تانک ها معمولا در خط مقدم میدان نبرد کاربرد دارند. معمولا این تانک ها دو الی سه برابر تانک های سبک وزن دارند. به عنوان مثال آبرامز و لئوپارد تانک های MBT هستند.

اما همیشه برای اجرای آتش مستقیم نیازی به تانک های سنگین نیست. به عنوان مثال برای ساپورت یک کاروان پیاده نیازی به استفاده از تانک های گرانقیمت و پرهزینه ای مثل آبرامز و لئوپارد نیست. به عنوان مثال تصور کنید که یک کاروان پیاده نظامی در حال انتقال تجهیزات لجستیک از یک مکان به مکانی دیگر در منطقه غیر جنگی است. بیشترین خطری که می تواند این گروه را تهدید کند ، کمین های دشمن و یا خودروهای سبک و سریع دشمن است. به عنوان مثال تصور کنید که این کاروان در حال حرکت با یک کمین از سوی نیروهای دشمن مواجه شد. نیروهای دشمن از فاصله 1500 متری با یک تیربار سنگین شروع به تیراندازی به سمت کاروان کردند و به این ترتیب مانع عبور کاروان شوند. و یا یک تک تیرانداز دشمن با کمین بر سر راه کاروان ، مانع عبور کاروان از منطقه مورد نظر شود. در این حالت و برای مقابله با چنین تهدیداتی نیازی به استفاده از تانک های سنگین 60 تنی نیست و می توان با خودروهای سبک تر نیز به اجرای آتش مستقیم پرداخت و با تهدیدات مقابله کرد.

امروزه ارتش های بزرگ از خودروهای FSV و یا همان Fire Support Vehicle که البته با نام های ساپورت تانک و لایت تانک و تانک دیسترویر نیز شناخته می شوند ، به منظور اجرای آتش مستقیم سبک استفاده می کنند. این خودروها دارای حجم آتشی کمتر و حفاظت زرهی کمتری نسبت به تانک های MBT هستند. عمده ترین کاربرد این خودروها نیز شناسایی منطقه ، ساپورت پیاده نظام و درگیری با خودروهای سبک دشمن است. یعنی دقیقا وظایفی که یک تانک MBT برای اجرای آن کمی سنگین و غیر اقتصادی است. این خودروها امروزه عمدتا به صورت چرخدار طراحی می شوند. چرا که امروزه قدرت بالای تحرک خودروهای زمینی اهمیت بسیار زیادی در ساختار رزم ارتش های جهان دارد.

در اینجا به معرفی خودروهای FSV پرکاربرد و نقش آنها در ارتش امروزی می پردازیم.

 
خودروی B1 Centauro (که البته در ارتش ایتالیا با نام اتوبلیندو شناخته می شود) یکی از شناخته شده ترین و کارآمد ترین خودروهای این کلاس است. این خودروی کارآمد به تعداد 400 دستگاه در ارتش ایتالیا مشغول به کار است.


ارتش ایالات متحده از اواسط دهه 1990 به فکر طراحی یک تانک سبک افتاد که بتواند فاصله بین نیروهای پیاده و تانک های MBT را پر کند. در سال 2000 تعداد 16 دستگاه خودروی B1 Centauro از ایتالیا به آمریکا منتقل شد و توسط ارتش ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفت تا به وسیله تجربه ایتالیا در استفاده از این خودرو ، آمریکا نیز یک خودروی کارآمد طراحی کند.


تصاویری از آزمایش و بررسی خودروی B1 Centauro توسط آمریکایی ها

آمریکایی ها این خودروی ایتالیایی را مورد بررسی قرار دارند و سرانجام یک خودروی سبک و پیشرفته با نام M1128 Mobile Gun System استریکر را طراحی کردند که یک خودروی فوق العاده کارآمد و قدرتمند به شمار می رود و برخی اجزای آن (مثل اتولودر) کاملا انقلابی هستند. از ویژگی های جالب این خودرو طراحی منحصر به فرد سیستم خنثی سازی لگد توپ است. با آنکه توپ 105 میلیمتری M68A5 (توپ نصب شده بر روی تانک های M60A3 که از روی توپ معروف ال 7 رویال اوردنانس طراحی شده است) بر روی این خودرو نصب شده است ، اما با این حال نصب سیستم کاهش لگد بر روی این توپ ، این امکان را به این خودرو می دهد که در همه زاویه ها قادر به شلیک توپ اصلی خود باشد. همچنین این خودرو قادر به استفاده از مهمات مخصوص تانک های ناتو نیز می باشد. به عنوان مثال گلوله های M900 (که قویترین گلوله 105 میلیمتری از نوع APFSDS موجود در ناتو مجهز به پنتریتور اورانیوم ضعیف شده) نیز از توپ این خودرو قابل شلیک می باشد.


ام جی اس ، استریکر
اخیرا شرکت سازنده خودرو B1 Centauro (اتو ملارا و ایویکو) مدل جدیدتر این خودرو با توپ 120 میلیمتری بدون خان را نیز عرضه کرده است.
خودروی بی 1 سنتارو مجهز به توپ 120 میلیمتری
برجک 120 میلیمتری HITFACT طراحی شده برای این خودرو

فرانسه نیز در ارتش خود از خودروهای ERC90 مجهز به توپ 90 میلیمتری و همچنین AMX 10 مجهز به توپ 105 میلیمتری استفاده می کند.

AMX 10
ERC 90
شرکت Nexter (جیات سابق) فرانسه اخیرا یک توپ 120 میلیمتری بدون خان طراحی کرده است که مجهز به سیستم کاهش لگد است و می توان آنرا بر روی خودروهای سبک نصب کرد و به وسیله آن مهمات استاندارد 120 میلیمتری ناتو را شلیک کرد.

تصویری از این توپ (توپ FER)
می بایست توجه کرد که توپ نصب شده بر روی MBT ها را نمی توان مستقیما بر روی این خودروهای چرخدار و سبک نصب کرد. چرا که لگد سنگین ایجاد شده توسط توپ در هنگام شلیک ، باعث واژگون شدن خودرو خواهد شد. به عنوان مثال نمی توان توپ M256 نصب شده بر روی آبرامز را بر روی استریکر نصب کرد. چرا که لگد سنگین آن سبب واژگونی خودرو خواهد شد.


در ارتش روسیه معمولا از تانک های قدیمی تی 55 و تی 62 و حتی تی 64 برای ساپورت سبک پیاده نظام استفاده می شود.
در ماه می 2012 روسیه چند دستگاه از خودروی B1 Centaro را از ایتالیا تحویل گرفت و مشغول بررسی این خودرو برای استفاده و بکار گیری در ساختار ارتش روسیه است.
یک دستگاه از این خودروها مجهز به توپ 105 میلیمتری ، دیگری مجهز به توپ 120 میلیمتری ، دیگری مجهز به توپ 125 میلیمتری و یکی دیگر نیز مجهز به توپ خودکار 30 میلیمتری می باشد که تحویل ارتش روسیه گردیده شد.
روسیه در حال مذاکره برای تولید این خودرو تحت لیسانس شرکت اتوملارا در داخل روسیه است که البته بعید به نظر میرسد که شرکت اتوملارا با این خواسته روسیه موافقت کند.


خودروی بی 1 سنتارو (مدل فریچا) مجهز به توپ 30 میلیمتری که تحویل روسیه شده است


روسیه تعداد 60 دستگاه خودروی Iveco LMV نیز از ایتالیا دریافت کرده است.

منبع :
http://www.military.ir/forums/topic/...1%D9%88%D8%B2/
نویسنده : علی محمدی

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
وبگاه میلیتاری یکی از جامع ترین وب سایت های حوزه نظامی در ایران می باشد. این وبگاه کار رسمی خود را از شهریور ماه سال 92 آغاز کرد. همواره هدف و تلاش این وبگاه خدمت به حوزه نظامی کشور عزیزمان ایران بوده و وابسته به هیچ جناح و گروه خاصی نیست. از شما دعوت می شود با پیوستن به این وبگاه برای ما دلگرمی بزرگی باشید.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 583
 • کل نظرات : 19
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 137
 • آی پی امروز : 540
 • آی پی دیروز : 298
 • بازدید امروز : 800
 • باردید دیروز : 621
 • گوگل امروز : 59
 • گوگل دیروز : 102
 • بازدید هفته : 3,035
 • بازدید ماه : 800
 • بازدید سال : 228,814
 • بازدید کلی : 4,917,780