loading...

میلیتاری (Military) |مقالات نظامی

اسلحه M82A1 يكي از عجيب ترين سلاح هايي است كه تا به حال ساخته شده است. اين سلاح نيمه اتوماتيك طولي معادل ۵۷ اينچ معادل ۱۴۳ سانتي متر و وزني در حدود ۱۵ كيلوگرم دارد كه بزرگترين و سنگين ترين سلاح دور

آخرین ارسال های انجمن
عادل خوجه بازدید : 6609 شنبه 16 شهریور 1392 نظرات (0)

اسلحه M82A1 يكي از عجيب ترين سلاح هايي است كه تا به حال ساخته شده است. اين سلاح نيمه اتوماتيك طولي معادل ۵۷ اينچ معادل ۱۴۳ سانتي متر و وزني در حدود ۱۵ كيلوگرم دارد كه بزرگترين و سنگين ترين سلاح دوربين دار در جهان است. طول لوله آن ۲۹ اينچ معادل ۷۲ سانتي متر است و كالايبر آن هم ۵۰ صدم يا همان ۷ / ۱۲ ميليمتر ، معادل نيم اينچ است !! در هر خشاب اين سلاح نيز ۱۰ فشنگ جاي مي گيرد.

http://up.military.volleyball-forum.ir/up/military12/sniper/Barrett/2.jpg

اين سلاح دوربين دار نه تنها سربازان پياده را شكار مي كند بلكه سربازاني كه در داخل يك نفر بر زرهي نشسته اند و با خيال راحت مسيرشان را طي مي كنند از تير هاي ۷ / ۱۲ ميليمتري اين سلاح در امان نيستند !!! يك تك تير انداز مسلح به سلاحي چون سيمونوف تنها مي تواند به شكار سربازان مشغول شود اما تك تير اندازي كه از اين سلاح استفاده مي كند مي تواند سربازان داخل يك نفر بر APC را شكار كند يا مي تواند با يك تيري كه به سمت كاپوت و موتور يك خودروي غير زرهي ارتشي مانند جيپ مي زند آن را از حركت باز دارد چون تيرهاي اين سلاح نه تنها بدنه يك نفر بر زرهي بلكه موتور يك جيپ را نيز سوراخ مي كند... تير اين سلاح كلاه خود فلزي يك سرباز را هم به راحتي هم در ورود و هم در خروج سوراخ ميكند و آن طور كه تخمين زده مي شود مي تواند از فاصله نزديك ۵ و از ۷۰۰ متري ۳ سرباز را كه پشت هم ايستاده و جليقه ضد گلوله سنگين نيز پوشيده اند را با يك تير بزند و از بدن شخص آخر نيز خارج شود . يعني اگر يك نفر ديگر به آمار اضافه كنيم او نيز به حتم جزو كشته شده ها قرار مي گيرد با اين تفاوت كه گلوله در بدن شخص آخر جا خوش مي كند. (خدا را شكر كه از زره تانك عبور نمي كند وگرنه نسل سلاح هايي مانند آر پي جي يا اريكس يا تاو را از زمين بر مي داشت !!! )

http://up.military.volleyball-forum.ir/up/military12/sniper/Barrett/3.jpg

علت اين قدرت بي حد و نساب را فقط در كاليبر بزرگ و طول پوكه زياد و به خصوص بايد در مرمي هاي اورانيومي اين سلاح دانست كه از فاصله نزديك مي تواند حتي نفر بر را از كار بيندازد... نه تنها از بدنه آن عبور كند بلكه پس از آن ما بقي نيرويش را بر سر كچل موتور ديزلي آن خالي كند و با يك تير نا قابل يك نفر بر زرهي را از كار بيندازد...

http://up.military.volleyball-forum.ir/up/military12/sniper/Barrett/4.jpg

با وجود مشخصاتي كه ذكر شد اين سلاح چندان در ماموريت ها توسط تك تير اندازان استفاده نميشود زيرا وزن و طول زياد اين سلاح دو تا از با ارزش ترين ويژگي هايي كه يك تك تير انداز بايد داشته باشد يعني سرعت و استتار را از وي ميگيرد و در ضمن يك سرباز با توجه به وزني كه ميتواند حمل كند با داشتن اين سلاح به اضافه وسايل معمول خودش جاي چنداني براي مهمات اين سلاح باقي نمي ماند و اين سلاح براي تك تير اندازي كه مي خواهد در يك ماموريت شلوغ شركت كند بدون استفاده مي ماند.

http://up.military.volleyball-forum.ir/up/military12/sniper/Barrett/5.jpg

اين اسلحه مخوف مي تواند سربازان دشمن را از فاصله 1800 متري نا كار كند و صد البته از آن براي ساقط كردن هليكوپترهاي دشمن نيز بهره مي جويند.
يكي از ويژگي هاي برجسته اين سلاح قابليت استفاده از آن به نحو احسن در گروگان گيري ها و به قول خود آمريكايي ها Hostage situation است. زيرا بارها پليس ويژه اين كشور پس از نا اميدي در كسب نتيجه دلخواه و راضي كردن گروگان گيرها با بهره از دوربين مادون قرمز و مهمات مخصوص و تقويت شده اين سلاح گروگان گير بيچاره را از بيرون و از پشت ديوارهاي ساختمان زده اند !!!

http://up.military.volleyball-forum.ir/up/military12/sniper/Barrett/6.jpg

حال كمي برگرديم به تك تير انداز (كتف آهني) كه اين سلاح را شليك مي كند كه با استفاده از تدابير فني كه در اين سلاح استفاده شده ... لگد اين اسلحه تا حد زيادي كاهش يافته و نرمتر و در مدت زمان بيشتري انرژي حاصل از شليك را بر تير انداز وارد مي كند. در يكي از سايت ها يك تك تير انداز آمريكايي گفته بود كه هدف ياب يا همان نفر دوم تك تير انداز كه در كنار او هدف را و فاصله و ... را مشخص مي كند بيشتر از آن لگدي كه تير انداز را آزار مي دهد ... خود بر اثر انفجار گلوله....صداي به وجود آمده و موج و گاز خروجي از سلاح آزار مي بيند.( در نوك لوله اين اسلحه قطعه اي نصب شده كه بخش اعظمي از گاز باروت را از دو طرف چپ و راست نوك لوله سلاح خارج مي كند و بخش اعظمي از موج و صدا و گاز داغ اين سلاح نه به سمت جلو بلكه به سمت سرباز هدف ياب مي رود... جالب است بدانيد كه كمترين ميزان موج و صداي شليك به تير انداز مي رسد...مثلا اسلحه كلاشنيكوف يا هر سلاح ديگر.... وقتي با آن شليك مي كنيد ... صدا را بسيار كمتر از حدي مي شنويد كه نظاره گر شليك هستيد... )

http://up.military.volleyball-forum.ir/up/military12/sniper/Barrett/7.jpg

تاثيري كه گلوله هاي اين سلاح بر روي بدن مي گذارد واقعا وحشتناك است ... مرمي هاي نوك تيز يا FMJ موجود براي اين سلاح به غير از مواردي كه تا به حال گفته شد... جراحات بسيار وخيمي ايجاد مي كند و نسوج داخلي را پاره كرده و در هم ميپيچاند
اما گلوله هاي JHP يا Jacket Hollow Point موجود براي اين سلاح داراي مرمي هاي سر صاف است كه سوراخي نيز نوك مرمي دارد.... اين ويژگي ... قابليت نفوذي بي حد و حساب اين سلاح را بسيار كاهش مي دهد... و ديگر توانايي سوراخ كردن نفر بر و غيره را نخواهد داشت.... اما در برخورد با يك انسان حفره اي به اندازه يك نعلبكي در ورود به بدن ايجاد مي كند و در خروج در ناحيه اي بسيار پهن....به اندازه يك بشقاب غذا خوري امعاء و احشاء و گوشت و استخوان را به بيرون مي پاشاند!! يعني بدون توجه به وضعيت هدف تك تير انداز مي تواند با اطمينان بگويد Confirmed Kill

http://up.military.volleyball-forum.ir/up/military12/sniper/Barrett/8.jpg

مشخصات :
كشور سازنده : ايالات متحده آمريكا
سال ساخت : 2002 ميلادي
كاليبر : 99×12.7 م م
سيستم عملكرد : بازگشت سريع به حالت شليك
وزن : 12.8 كيلوگرم
طول : 1448 م م
طول لوله : 737 م م
خشاب: ظرفيت تا 10 تير اما بهترين عملكرد در 8 تا 9 تير بيان ميشود
وزن خشاب 10 تير : 1.87 كيلو گرم
وزن خشاب 8 تير : 1.64 كيلو گرم
قدرت برخورد گلوله : 15,582 ژول

سرعت اوليه : 854 متر بر ثانيه
برد اين سلاح تا 7 كيلومتر ميرسد اما بهترين برد براي تاثير 2 كيلومتر ميباشد.

ویدیوی شلیک این اسنایپر :

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
وبگاه میلیتاری یکی از جامع ترین وب سایت های حوزه نظامی در ایران می باشد. این وبگاه کار رسمی خود را از شهریور ماه سال 92 آغاز کرد. همواره هدف و تلاش این وبگاه خدمت به حوزه نظامی کشور عزیزمان ایران بوده و وابسته به هیچ جناح و گروه خاصی نیست. از شما دعوت می شود با پیوستن به این وبگاه برای ما دلگرمی بزرگی باشید.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 583
 • کل نظرات : 20
 • افراد آنلاین : 8
 • تعداد اعضا : 137
 • آی پی امروز : 174
 • آی پی دیروز : 312
 • بازدید امروز : 738
 • باردید دیروز : 1,556
 • گوگل امروز : 11
 • گوگل دیروز : 24
 • بازدید هفته : 8,196
 • بازدید ماه : 18,441
 • بازدید سال : 196,568
 • بازدید کلی : 5,139,557